بهترین سوپرمارکت دنیا!

10 مهر 1400


بهترین سوپرمارکت دنیا!

#مهرنوش_چمنی/ کلبه‌کتاب‌کلیدر: گاهی اوقات والدین ترجیح می‌دهند کتاب‌هایی با نویسنده خارجی برای بچه‌هایشان نخرند چون معتقدند با فرهنگ ما جور در نمی‌آید. به درست و غلط این حرف کاری ندارم، اما باعث شد دنبال کتاب‌هایی با تشابهات فرهنگی بیشتر بگردم. دست بر قضا با «بهترین سوپرمارکت دنیا» آشنا شدم و از اینکه از همسایه‌های تُرک زبانمون غافل بودیم تعجب کردم. این شد که سری کتاب‌های «نازلی و شهرش استانبول» را هم برای کتابفروشی سفارش دادم. 

🔻آپارتمان مرموز

مجموعه‌ی چهار جلدی «نازلی و شهرش استانبول» نوشته‌ی «نازلی ارای» توسط نشر شهر قلم منتشر شده است. نازلی دختر کوچولویی که در محله‌ی قاسم پاشا زندگی می‌کند و ماجراهایی از محله و مدرسه و شگفتی‌های کودکی‌اش روایت می‌کند. کتاب‌هایی از این دست چیزی بین فرهنگ ایرانی و به قولی "خارجی" هستند. ماجراهایی که از تصورات کودکی ما چندان دور نبوده و در عین حال خیلی هم اسامی آشنای ایرانی دارند. نازلی و دوستش عثمان به یک مهمانی در آپارتمان مرموز فرژ دعوت می‌شوند و شعبده باز، عثمان را توی جعبه غیب می‌کند. اما پس از پایان شعبده، عثمان باز نمی‌گردد. نازلی تصمیم دارد هرطور که شده باز هم به مهمانی رفته و عثمان را نجات دهد.
توصیف نازلی از محلهِ‌ی کودکی‌اش را می‌خوانیم: 

🔸صدای ماست‌فروش

بوی اتو را هم می‌شناختم، بوی ملایم رطوبت. وقتی که خدمتکار خانه شلوار پدرم را اتو می‌زد. از توی کاسه آب برمی‌داشت و می‌پاشید روی پارچه‌ی نخی نازکی که انداخته بود روی شلوار و بویی بلند می‌شد که توی حلق آدم می‌ماند. تمام این بوها بخشی از کودکی، محله‌ی قدیمی و زندگی‌ام در آپارتمان سعادت بود. سر و صدای کبوترها، چاقو تیزکنی که هر روز ظهر از جلوی پنجره می‌گذشت، صدای ساراندی ماست‌فروش که مادرم را از پایین صدا می‌زد، ماست توی ظرفی گود، با خامه‌ی زردرنگ رویش.

📙نازلی و شهرش استانبول، #نازلی_ارای، #مژده_الفت، #نشر_شهرقلمدیدگاه های شما