چیزهایی هست که نمی‌دانی

27 فروردین 1400


#کتاب_ماه_فروردین #کلبه‌کتاب‌کلیدر
📗 #چیزهایی_هست_که_نمیدانی
✅ انتخاب: #زهرا_برهانی

کتاب «چیزهایی هست که نمی‌دانی» مجموعه‌ای از اولین تجربه‌های علی سلطانی توی نویسندگی هست و توسط انتشارات سیصد و شصت درجه به چاپ رسیده. این کتاب شامل سی و یک داستان کوتاه عاشقانه‌ست که می‌تونم از داستان‌هاش به حوالی انقلاب، دو سال و هفت ماه، اولین جمعه‌ی پاییز، تو چرا نمی‌روی از من و عادت اشاره کنم. اسم روی جلد هم از عنوان یکی از همین داستان‌ها گرفته شده. «چیزهایی هست که نمی‌دانی» طی دو ماه بعد از انتشار، به چاپ پنجم رسید.

شخصیت‌های داستان‌ها و واقعیت زندگی در هم تنیده شدن و یه غم توی سراسر کتاب راه می‌ره؛ انگار نویسنده تک به تک سطرها رو با قهوه نوشته که این‌جوری بوی تلخی بین ورقه‌ها می‌لغزه.
شاید شبیه داستان‌های این کتاب رو قبل‌تر شنیده و خونده باشیم؛ اما نکته‌ی قابل ستایش، دریچه‌ای نو هست که علی سلطانی رو به «عشق» باز کرده؛ دریچه‌ای که پشت پنجره‌اش لیوان قهوه و نامه‌های هیچ‌وقت خونده نشده، جا موندن و از دور صدای محزون شعر خوندن کسی شنیده می‌شه.

شما سر خوندن یه‌سری از روایت‌های کتاب، چاره‌ای به جز همدردی با آدم‌های غم‌انگیز ندارین و شاید اگه بخوام یه عنوان دیگه برای کتاب انتخاب کنم، اسمش رو بذارم «شیمی درمانی صد درصد تضمینی، برای غده‌ی سرطانی بغض در گلو!»

پشت جلد این کتاب می‌خونیم:

«باید بگویم از آن‌جایی که دغدغه‌های دیروز آدم با امروز و امروز با فردا یکسان و یک شکل نیست، چیزهایی هست که نمی‌دانی را منتسب به تجربه‌ها و دیده‌ها و شنیده‌های نوجوانی و قسمتی از جوانی‌ام می‌دانم که در این دوران، هر کجا دلم نخواست و نتوانستم حرف بزنم، نوشتم‌اش. این‌که آدم دلش نخواهد با کسی حرف بزند، خودش مملو از حرف است...»

🔹چیزهایی هست که نمی‌دانی، #علی_سلطانی، #نشر360درجه

▫️از همین نویسنده، کتاب «راز رُخشید بر ملا شد» را نشر نیماژ منتشر کرده است.

t.me/klidarnews www.klidar.ir instagram.com/instaklidar



دیدگاه های شما