#تقویم_کلیدر سه‌شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷

28 تیر 1397


#تقویم_کلیدر

سه‌شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷
۳ آوریل ۲۰۱۸
 

☸️ #نادر_ابراهیمی (زاده ۱۴ فروردین ۱۳۱۵ ـ ۱۶ خرداد ۱۳۸۷)، داستان‌نویس معاصر ایرانی بود. او علاوه بر نوشتن رمان و داستان کوتاه در زمینه‌های فیلم‌سازی، ترانه‌سرایی، ترجمه، و روزنامه‌نگاری نیز فعالیت کرده‌است. بیش از نود کتاب از ابراهیمی منتشر شده‌است. «بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم»، «ابوالمشاغل»، «یک عاشقانه آرام»، «چهل نامه کوتاه به همسرم» و «آتش بدون دود» تعدادی از آثار این نویسنده است. تمامی آثار ابراهیمی توسط #نشر_روزبهان منتشر شده است.
🔻بخشی از یک نامه:
در این راه طولانی که ما بی‌خبریم و چون باد می‌گذرد. بگذار خرده اختلاف‌هایمان با هم باقی بماند. خواهش می‌کنم! مخواه که یکی شویم، مطلقا. مخواه که هر چه تو دوست داری، من همان را، به همان شدت دوست داشته باشم. و هر چه من دوست دارم، به همان گونه مورد دوست داشتن تو نیز باشد. مخواه که هر دو یک آواز را بپسندیم. یک ساز را، یک کتاب را، یک طعم را، یک رنگ را. و یک شیوه نگاه کردن را.
بیا حتی اختلاف‌های اساسی و اصولی زندگی‌مان را، در بسیاری زمینه‌ها، تا آنجا که حس می‌کنیم دوگانگی، شور و حال و زندگی می‌بخشد نه پژمردگی و افسردگی و مرگ، حفظ کنیم. من و تو حق داریم در برابر هم قدعلم کنیم و حق داریم بسیاری از نظرات و عقاید هم را نپذیریم. بی‌آن‌که قصد تحقیر هم را داشته باشیم. عزیز من! بیا متفاوت باشیم.


☸️ #آزیتا_قهرمان (زاده 14 فروردین ۱۳۴۱ در مشهد)، شاعر، نویسنده و مترجم ایرانی است. وی هم اکنون ساکن سوئد است.
کتاب‌شناسی👇:
آوازهای حوا/ تندیس‌های پاییزی/ فراموشی آیین ساده‌ای دارد/ اینجا حومه‌های کلاغ است/ زنی آمد مرا بپوشد/ شبیه خوانی/ هیپنوز در مطب دکتر کالیگاری/ قایقی که مرا آورد

🏆  جوایز ادبی
جایزهٔ لودویگ نوبل از جمهوری روسیه ۲۰۱۴
پرنس ویلهلم از انجمن قلم سوئد ۲۰۱۳
نامزد دور نهایی جایزه کارنامه، برای کتاب «فراموشی آیین ساده‌ای دارد» ۲۰۰۲

🔻شعری از آزیتا قهرمان

دنباله این خواب در کلمات تو
راه می‌رود
بهار فرفره‌ای خسته در پیشانی خداست
نارنجی از طعم‌های عید
و آیینه‌هایی کوتاه‌تر از گفتگو
می‌دانستم برای پنجره
منظره‌ی تو
کافی بود
روی غبار ساعت رد اسب‌ها گم می‌شد
آهسته در تن می‌نشستی
و سال کهنه زخم مهربانی بود
با خارش مدام ...

 
☸️ #واشینگتن_اروینگ (به انگلیسی: Washington Irving) (زاده ۳ آوریل ۱۷۸۳ ـ ۲۸ نوامبر ۱۸۵۹)، نویسنده و سیاست‌مدار آمریکایی، مقاله‌نویس، شاعر، سفرنامه‌نویس، زندگی‌نامه‌نویس و خالق داستان‌های کوتاه است. او را پدر داستان‌های کوتاه در ادبیات آمریکا می‌دانند.
از میان آثار این نویسنده می‌توان به «کتاب پیش‌نگار جفری کرایون»، «ریپ فان وینکل»، «داستان‌های یک مسافر»، «حکایاتی از الحمرا» و «تاریخچه تسخیر گرانادا» اشاره کرد.

@KLIDARدیدگاه های شما