واروژان

19 آذر 1397


#کتاب_امروز

📘 #واروژان
مولف: #حسین_عصاران
#نشر_رشدیه
📚 @KLIDAR

واروژان، کتابی است که به تازگی انتشارات رشدیه به کوشش حسین عصاران منتشر کرده است. این کتاب به واکاوی زندگی و تحلیل کارنامه هنری واروژان، آهنگساز و تنظیم‌کننده فقید موسیقی ایران پرداخته است. مولف برای تدوین این کتاب به سراغ هنرمندان عرصه موسیقی و سینما که هر یک به نحوی در ارتباط هنری و حرفه‌ای با واروژان بوده‌اند رفته است و نظرات آن‌ها درباره همکاری‌هایشان در این اثر گرد آمده ‌است. طرح جلد این کتاب، اثر فرشید مثقالی، هنرمند عرصه هنرهای تجسمی، است.

#چند_سطر_کتاب

واروژان با ترانه‌ی «بوی خوب گندم» از تجربیات ناموفق قبلی‌اش در عرصه‌ی آهنگ‌سازی گذر کرد و به سرآغازی برای ساخت مجموعه‌ای از ترانه‌های جریان‌ساز و ماندگار رسید که بیشتر آن‌ها از هم‌نشینی و همکاری‌اش با شاعران بزرگی چون شهیار قنبری و ایرج جنتی عطایی حاصل شده است. درک این هم‌نشینی‌ها از آن منظر مهم و قابل تامل می‌نماید که بدانیم واروژان نیز از آن معدود آهنگ‌سازانی بود که بیشتر ملودی‌هایشان را روی شعر ترانه خلق کرده‌اند.
از سوی دیگر پس از ترانه «بوی خوب گندم»، واروژان تاحدمقدور از تنظیم ملودی دیگران دست کشید و به همان نسبت بر فعالیت‌های خود در زمینه‌ی آهنگ‌سازی افزود. این اتفاق معنادار را با اطمینان می‌توان به تغییر رویکرد واروژان نسبت داد: حالا دیگر ترجیح می‌داد «خالق» باشد، نه «مجری تفکر و سلیقه‌ی دیگران.» این تغییر محسوس وقتی معنادارتر می‌شود که بدانیم در این گردش رویکرد، واروژانِ تنظیم‌کننده، نه فقط بسیار کم‌کارتر، که به همان نسبت گزیده‌کارتر هم شده و همین تنظیم‌های انگشت‌شمارش هم، بیشتر به ملودی نام‌های معتبری چون پرویز مقصدی، بابک بیات، سیاوش قمیشی، فرید زلاند و فضل‌الله توکل پیوند خورده است.
ص180

ا***ا

🔹واروژ هاخباندیان ملقب به واروژان (زاده ۱۳۱۵ – درگذشته ۱۳۵۶) موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و تنظیم‌کنندهٔ مشهور ارمنی‌تبار ایرانی و از بنیانگذاران موسیقی پاپ در ایران بود. واروژان از جمله آهنگسازانی بود که تحولی در موسیقی پاپ ایران ایجاد کردند و جدای از موسیقی‌های متن فیلم، او موسیقی ترانه‌های ایرانی را از تک صدایی به چندصدایی تبدیل کرد و از این جهت می‌توان او را نیمای ترانه‌های ایران دانست./ ویکی پدیا


🔹از مشهورترین ساخته‌های او می‌توان به این ترانه ها اشاره کرد:
آهنگ و تنظیم:
بوی گندم (ترانه‌سرا: شهیار قنبری؛ خواننده: داریوش)
هفته خاکستری (ترانه‌سرا: شهیار قنبری؛ خواننده: فرهاد)
حرف (ترانه‌سرا:شهیار قنبری؛ خواننده: گوگوش)
شام آخر (ترانه‌سرا: شهیار قنبری؛ خواننده: ستار)
پل (ترانه‌سرا:ایرج جنتی عطایی؛ خواننده: گوگوش)
برادر جان (ترانه‌سرا: ایرج جنتی عطایی؛ خواننده: داریوش)
کندو (ترانه‌سرا: ایرج جنتی عطایی؛ خواننده: ابی)
ا: goo.gl/hVyZnk

🔹بابک بیات: « به جرأت می‌توانم بگویم که واروژان یک عمر در موسیقی ایران جاری است. او یک عمر زحمت کشید تا در موسیقی ترانه‌ای مملکت ما، لحظه‌های زیبا خلق کند. ما هر چه در ترانه داریم از واروژان داریم. تمام تنظیم ها و تم ها ریشه در آثار واروژان دارند. بسیاری از تنظیم‌کنندگان موسیقی ایران که بعد از واروژان شروع به کار کردند، راه واروژان را ادامه دادند. او آن قدر بی‌عقده بود که پیشرفت هر هنرمندی، او را خشنود می‌کرد.
ا: goo.gl/csA2Mk


🔹واروژان/ حسین عصاران/ نشر رشدیه/ 364صفحه مصور/ چاپ اول1396/ قیمت: 35هزارتومان


📚 @KLIDAR

 

 دیدگاه های شما