مانیفست یک فمینیست

17 اسفند 1396


 

گفتم به مناسبت هشتم مارس یه کتاب فمینیستی براتون معرفی کنم.
نوشته‌های خانم آدیشی مخصوصا برای افرادی که هنوز با موضوع #فمینیسم آشنا نیستن و یا از فمینیسم می‌ترسن خیلی خوبه.
 
کتابایی ساده و سرراست که واقعیت زندگی ما رو از زاویه دید یک زن و یک مادر بیان می‌کنند. تو کتاب قبلی این نویسنده یادمه نوشته بود که ازش پرسیدن چرا شما دائما می‌گید یک زن، چرا نمی‌گید انسان؟ و ایشون جواب داده بود چون مشکلات و تبعیض‌هایی که باهاش رو به رو هستیم تحت عنوان "یک زن" به ما تحمیل می‌شه نه انسان.

در کتاب مانیفست یک فمینیست خانم آدیشی پانزده توصیه رو به سفارش دوستش برای تربیت فرزند دخترش نوشته.
در این کتاب با ویژگی‌هایی که والدین فمینیست بهتره داشته باشند آشنا می‌شیم و این‌که به عنوان یک فمینیست باید از چه رفتارهایی دوری کنیم. که البته این‌ها محدود به یک مادر نمیشه و پدران هم بهتره این کتاب رو بخونن.

در ضمن دوست دارم کسانی که با شنیدن اسم فمینیسم صورتشون رو به هم می‌کشن و بد و بیراه می‌گن، این کتاب رو بخونن و به خودشون بگن با کدوم قسمتش مخالف بودن؟چرا؟
 
چند سطر کتاب

هرگز هیچ فشاری به دخترت وارد نکن. همیشه به دخترها یاد می‌دهیم که دوست‌داشتنی باشند، خوب باشند و در یک کلام قلابی باشند، ولی به پسرها چنین چیزهایی را نمی‌آموزیم؛ این خطرناک است. بسیاری از متجاوزان جنسی روی همین مسئله تکیه می‌کنند. بسیاری از دختران ما پس از آنکه به آن‌ها تجاوز می‌شود، ساکت می‌مانند، زیرا می‌خواهند خوب و دوست داشتنی باقی بمانند.
بسیاری از دختران ما سعی می‌کنند با مردانی خوب باشند که به آن‌ها آسیب وارد می‌کنند. بسیاری از دختران ما به احساسات مردانی اهمیت می‌دهند که بدترین صدمه را آن‌ها خورده‌اند. همه‌ی این‌ها پیامدهای فاجعه‌بار دوست‌داشتنی بودن است. ما دنیایی پر از زن‌هایی داریم که قادر نیستند نفس عمیقی بکشند، چون برای مدت طولانی شرطی شده‌اند که قالب‌هایی به خود بگیرند تا دوست‌داشتنی باشند.
ص 35

مانیفست یک فمینیست در پانزده پیشنهاد/چیماماندا انگوزی آدیشی/ مترجم: فاطمه باغستانی/ نشر کوله پشتی/ رقعی/شومیز/54 صفحه/ 7000 تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنیدیدگاه های شما