تقویم ادبی کلیدر

27 اسفند 1396


 


✳️ #روز_جهانی_زن که در گذشته روزِ بین‌المللی زنانِ کارگر نامیده می‌شد، بزرگداشتی است که هر ساله در روز ۸ مارس برگزار می‌شود. این روز، روزِ بزرگِ برپایی جشن‌هایی برای زنان در سراسرِ جهان است. بسته به مناطق مختلف، تمرکزِ جشن بر بزرگداشت و دفاع از حقوق زنان، قدردانی، عشق به زن و برگزاری جشنی برای دستاوردهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی زنان است.
روز بین‌المللی زنان در برخی از مناطق، رنگ و بوی سیاسی خود را از دست داده و تبدیل به مناسبتی برای مردان شده تا عشقِ خود را به زنان نشان دهند و آمیزه‌ای از روز مادر و روز ولنتاین شده است. با این حال در مناطقی دیگر، اصل سیاسی و زمینهٔ حقوق بشری که توسط سازمان ملل متحد تعیین شده، با قدرت اجرا می‌شود و آگاهیِ سیاسی و اجتماعیِ امیدوارکننده‌ای از مبارزاتِ زنان در سراسر جهان به ارمغان می‌آورد. سازمان ملل هم از سال ۱۹۷۷ این روز را به‌عنوانِ «روز حقوق زنان و صلح بین‌المللی» به‌رسمیت می‌شناسد./ویکی پدیا


کنت گراهام (Kenneth Grahame) (۸ مارس ۱۸۵۹ ـ ۶ جولای ۱۹۳۲)، نویسنده اسکاتلندی است که بیشتر برای رمان "باد در میان شاخه‌های بید" شهرت دارد. این اثر یکی از کارهای کلاسیک ادبیات کودک و نوجوان محسوب می‌شود. نخستین كارهای ادبی گراهام، جستارهایی بود كه از اواخر دهه ۱۸۸۰، در مجله ها و روزنامه‌ها چاپ می‌شد. در ۱۸۹۳ "نوشته‌های یک کافر" که مجموعه‌ای از مقاله‌ها و داستان‌هایش بود، منتشر شد و سپس دو كتاب برای بزرگسالان كه در نگارش آنها ازتجربیات دوران كودكیش بهره گرفته بود، منتشر کرد. این آثار، نیمه زندگی‌نامه هایِ خود نوشتِ موفقی بودند به نام های "سال های طلایی" (۱۸۹۸) و دنباله‌ی آن "روزهای رویا" (۱۸۹۵).


جان مکفی (John McPhee)  (زاده ۸ مارس ۱۹۳۱)، نویسنده آمریکایی، از پیشگامان سبک "ادبیات غیرداستانی خلاق " است. وی چهار بار نامزد جایزه پولیتزر در رده غیرداستانی شده و در آخر برای کتاب "تاریخچه جهان پیشین" برنده این جایزه شد. وی از سال ۱۹۷۴ استاد روزنامه نگاری در دانشگاه پرینستون است.


ابراهیم العریض (العُرَیِّض)(۸ مارس ۱۹۰۸–۱ مه ۲۰۰۲) شاعر و نویسنده بحرینی بود که به هنگام استقلال بحرین چند منصب سیاسی گرفت.
الذکری (سالگرد)، العرائس (عروس‌ها)، قبلتان (دو بوسه)، أرض الشهداء (سرزمین شهیدان)، شموع (شمع‌ها) و مذکرات شاعر (خاطرات یک شاعر) ازجمله آثار اوست. او همچنین دیدگاه‌های نوین در فن شعر و برگزیده‌هایی از شعر نو را نوشت. نیز ترجمه ای از رباعیات خیام را در سال 1966 منتشر کرد. دخترش ثریا العریض دربارهٔ کتابخانهٔ او گفته است که دربرگیرندهٔ ده‌ها هزار کتاب می‌شده است که همهٔ اتاق‌های خانه را پُر می‌کرد و آن ها را به باشگاه عربی بحرین اهدا کرد تا کتابخانه‌ای همگانی گردد.
در سال 2008 سازمان یونسکو به افتخار او نمایشگاهی در پاریس برگزار کرد. شایان ذکر است که دخترش، «ثریا العریض» اولین زنی در حوزه کشورهای عربی خلیج فارس بود که موفق به کسب مدرک دکترا شد.

@KLIDARدیدگاه های شما