زنان سیبیلو و مردان بی ریش

13 اسفند 1396


کتاب "زنان سیبیلو و مردان بی ریش" نوشته‌ی افسانه نجم‌آبادی یک پژوهش در مورد گفتمان جنسیتی در دوران قاجار است. این پژوهش که کتاب حاضر، جلد اول اون هست، به بررسی رفتارهای جنسی و گفتمان جنسیتی در دوران قاجار پرداخته و نشون میده در اون زمان چه رفتارهایی هنجار بوده‌اند و چه رفتارها و کلمات جنسیتی در اون زمان معانی دیگری داشتند. خانم نجم آبادی برای نگارش این کتاب از منابع زیادی مثل نقاشی‌ها، پارچه نوشته‌ها و تصاویر ضرب‌شده بر روی مسکوکات استفاده کرده.

در بخش اول این کتاب به توضیح مردان، امردان و زنان پرداخته و ظاهرا عرف اون زمان تفاوت بسیار زیادی با ایران مدرن داشته است. برای مثال، ترجیح جنسی مردان که تمایل به امردان در عوض زنان بود، رواج زیاده  داشته و سطح بین المللی هم شناخته شده بوده است. در بخش‌های دیگر نیز به بررسی تاثیرات هنجار همجنس‌خواهی در فرهنگ قاجار پرداخته است. 

همجنس خواهی همیشه در فرهنگ ایران بد شمرده نمیشده و گرچه در حال حاضر زیاد مجال پرداختن به این مساله رو نداریم اما جالبه که این کتاب ترجمه و منتشر شده و من بیصبرانه منتظر جلد دومش هستم.

در آخر هم اگر براتون سوال پیش اومده که نویسنده‌ی ایرانی چه نیازی به ترجمه شدن داشته، اینو توضیح بدم که خانم نجم‌آبادی نویسنده، پژوهشگر و استاد دانشگاه هاروارد در رشتهٔ مطالعات زنان، جنسیت و تاریخ (به ویژه مطالعات تاریخی در قرن نوزدهم میلادی در ایران) هستند.

چند سطر کتاب

در آداب صوفیان، جایگاه پسر نوجوانی که ابژه میل واقع می‌شد، مرتبط با «نظردوختن» بود. همان‌طور که راوسون به طور خلاصه بیان کرده است، نظر (و متعاقب آن عاشق شدن) معطوف به پسران نوجوان بود:« تقریبا از دوران اولیه ـ احتمالا از نیمه سوم هجری ـ برخی عارفان مسلمان ادعا کردند که در زیبایی پسران نوجوان «گواهی» بر زیبایی و نیکی خدا می‌بینند و خیره شدن به چنین پسری را همچون نوعی فعالیت معنوی آغاز کردند؛ در نتیجه، در گفتار صوفیان از این پسران با نام «شاهد» یاد می‌شد». عشق بی حد و حصر و مخلصانه به چنین شخصیتی، به استعاره آشنایی در داستان صوفیان بدل شد.
ص 43

زنان سیبیلو و مردان بی‌ریش(ج‌1)/ افسانه نجم آبادی/آتنا کامل و./ نشر تیسا/ رقعی/ شومیز/  150 صفحه/ قیمت 14900 توماندیدگاه های شما