کتاب رهش

27 اسفند 1396


 

 طرفداران رضا امیرخانی لابد تا الان خبردار شدین که کتاب تازه‌ی ایشون با نام رهش چاپ شده. این رمان یه برعکس شده‌ی کلمه‌ی «شهر» هست توسط نشر افق چاپ شده و در مورد زوج جوان معماریه که در شهر تهران زندگی می‌کنن.

راوی ماجرا که خانم هست به خاطر مشکل تنفسی پسر کوچیکشون به این موضوع فکر می‌کنه که معماری جدید مخصوصا در شهر تهران چقدر آسیب می‌زنه به رفاه ساکنین این خونه‌ها و ساکنین شهر. در این رمان به درگیری‌های این زن با همسرش که به همون رویه در معماری ادامه می‌ده و سایر افرادی که در شهرداری و غیره کار می‌کنن پرداخته.

آقای امیرخانی در مصاحبه‌ای گفته بودند: «مدتی است در حال نوشتن یک رمان هستم. هر فصل از این کتاب به موضوعات مختلفی درباره زندگی شهری می‌پردازد و  داستان در فضای تهران می‌گذرد. و مشکلات توسعه نامتوازن شهر تهران موضوع اصلی آن است. همیشه خانه مادربزرگ برای من یادآور خاطرات فراوانی بوده و در این داستان نیز سعی کردم تا از خانه مادربزرگ، کوچه‌ها و همسایه‌های دور و نزدیک، یک شهر ذهنی ایجاد کنم.»

چند سطر کتاب

بعدها وقتی مجبور بودم در ژوژمان شرکت حاضر شوم، فهمیدم در ناخودآگاه تلاش کرده‌ام تا ارتباط فرزندان ساکنان را با هوا قطع کنم! کار خلاق ازم برنمی‌آمد. هر نقشه‌ای که به‌م می‌دادند، یک قسمتش مال ایلیا بود. یک هو نورگیر غرب را که زیر شش متر فاصله داشت با دیوار روبه‌رو و قانونا باید با شیشه‌ی مشجر طرح می‌زدم، پنجره‌ی عریض می‌گرفتم که فرزندان ساکنان، باد غرب تهران را حس کنند تا آلوده‌گی کم‌تر آزارشان بدهد. باری دیگر برای نیم طبقه‌ی اول در آسانسور گذاشته بودم که در نظرم شش پله، با تنگی نفس فرزندان ساکنان جور در نمی‌آمد. برای داکت‌های تهویه دو برابر فضای مصوب را در نظر می‌گرفتم تا دو دست‌گاه هواساز نصب شود که رطوبت هوا بالا برود و تنفس فرزندان ساکنان به‌تر شود. عاقبت یک روز مدیر شرکت که سرمعمار بود و با علا هم سروسری داشت، مرا خواست و محترمانه گفت: سرکار خانم مهندس! به نظر فرزندان ساکنان خانه‌ی خودتان بیش‌تر به طرح‌های شما نیاز داشته باشند.
ص 22

رهش/ رضا امیرخانی/نشر افق/ رقعی/ شومیز/ 192 صفحه/ 18000 توماندیدگاه های شما