تقویم_کلیدر جمعه 27 بهمن 1396

27 بهمن 1396


#تقویم_کلیدر

جمعه 27 بهمن 1396
16 فوریه 2018
@KLIDAR

*️⃣ #غزاله_علیزاده (27 بهمن ۱۳۲۷ - ۲۱ اردیبهشت ۱۳۷۵)، نویسنده ایرانی اهل مشهد بود. او کار ادبی خود را از دهه چهل خورشیدی و با انتشار داستان های کوتاه آغاز کرد. «سفر ناگذشتنی» نام نخستین مجموعه داستان غزاله است که در سال ۱۳۵۶ منتشر شد اما از معروف‌ترین آثار وی می‌توان به رمان دو جلدی «خانه ادریسی‌ها» و مجموعه داستان «چهارراه» اشاره کرد. رمان‌های «دو منظره»، «ملک آسیاب»، «شب‌های تهران» و داستان کوتاه «بعد از تابستان» هم از کتاب‌های دیگر او هستند.
غزاله علیزاده که از بیماری سرطان رنج می‌برد بعد از دو بار خودکشی ناموفق، سرانجام در ۲۱ اردیبهشت سال ۱۳۷۵، در روستای جواهرده رامسر، خود را از درختی حلق‌آویز کرد. #محمد_مختاری  بعد از مرگ غزاله در رثایش نوشت: «همیشه می‌گفتند تاوان عمر دراز این است که آدم به سوگ عزیزانش می‌نشیند. اما اکنون انگار این قرار هم برهم خورده است. پس بی آن‌که عمر به درازا کشد باید شاهد ضایعات شتابناک این پیکرِ فرهنگی بود که می‌خواهد با اندام‌هایی بی‌قرار و پراکنده برقرار بماند…»


*️⃣ #ریچارد_فورد (به انگلیسی: Richard Ford) (زاده 16 فوریه 1944) رمان‌نویس آمریکایی است.
فورد پیش از پایان اولین رمانش به نام «تکه‌یی از قلب من» در سال ۱۹۷۶، برای «اسکوایر» و «نیویورکر» داستان کوتاه می‌نوشت. او رمان‌های بسیاری از جمله «آخرین خوش‌شانسی»، «خبرنگار ورزشی» (۱۹۸۶)، «حیوانات وحشی» و «روز استقلال» را نوشته است. فورد جایزه‌های بسیاری دریافت کرده و عضو انجمن نویسندگان آمریکاست. او کمک‌هزینهٔ تحصیلی گوگنهام، جایزهٔ ملی برای تحصیل در رشتهٔ هنر، جایزه پن/فاکنر برای داستان «خبرنگار ورزشی» و نیز جایزه پن/فاکنر و پولیتزر سال ۱۹۹۶ را برای رمان «روز استقلال» به دست آورده است. با این رمان‌ها و جایزه‌ها ریچارد فورد یکی از مشهورترین نویسندگان میسی‌سیپی است. او در تابستان ۱۹۹۷ رمانی به نام «زنان بدون مردان» منتشر کرد و در آوریل ۲۰۰۰ با همکاری جین کنت، هفت متنی که با ماشین تحریر تایپ کرده بود و داستان کوتاهش به نام «حریم خصوصی» را منتشر کرد. آخرین رمان او با نام «روسپی سرزمین» در سال ۲۰۰۶ چاپ شد.


*️⃣ #اکهارت_تله (به آلمانی: Eckhart Tolle) (زاده ۱۶ فوریه ۱۹۴۸) نویسنده آلمانی است. او پس از انتشار دو کتاب پر فروش "قدرت نیروی حال" و "زمینی نو" به شهرت رسید.
در سال ۲۰۱۱ از سوی Watkins Review به عنوان تأثیر گذارترین شخصیت معنوی جهان معرفی شد. در سال ۲۰۰۸ ستون‌نویس نیویورک‌تایمز او را محبوب‌ترین نویسنده کتاب‌های معنوی نامید. توله ادعا می‌کند که بیشتر سال‌های زندگی‌اش را تا پیش از ۲۹ سالگی، که دستخوش یک دگرگونی درونی شد، در افسردگی گذرانده است. پس از این تجربه، او چند سال را بدون کار و سرگردان اما در حالت سرخوشی درونی گذراند و پس از آن یک معلم معنوی شد. او سپس به آمریکای شمالی مهاجرت کرد و کتاب نیروی حال را در سال ۱۹۹۷ منتشر کرد. ده سال در ونکوور کانادا زندگی کرد. تا سال ۲۰۰۹ تنها در آمریکای شمالی، سه میلیون نسخه از کتاب نیروی حال و پنج میلیون نسخه از کتاب زمینی نو به فروش رفته است. در حالیکه او از تعالیم مختلف معنوی تأثیر گرفته است اما هیچ دینی را نمایندگی نمی‌کند./ ویکی پدیا

@KLIDARدیدگاه های شما