اعیان نیشابور

25 بهمن 1396


کتاب : اعیان نیشابور

انتشارات : مرندیز


«اعیان نیشابور» تالیف «ریچارد بولیت» است و ترجمه‌اش با همکاری دکتر «هادی بکاییان» و دکتر «حمیدرضا ثنایی» منتشر شده است. در مقدمه کتاب به قلم مترجمان آمده است:

 «از دهه‌های آغازین قرن بیستم آمریکایی‌ها با حمایت دولت، برخی دانشگاه‌ها و خصوصا موزه‌های کشور خود برای دست یابی به آثار تاریخی نواحی مختلف ایران شروع به کسب امتیاز کاوش کردند. یکی از نواحی جذاب برای آنان شهر نیشابور بود که بر اساس منابع تاریخی و آثار باستان‌شناختی به دست آمده از پیشینه کهن و درخشانی برخوردار بوده است.... یکی از مهم‌ترین این پژوهشگران که به ویژه به تاریخ نیشابور و خصوصا بررسی طبقه اعیان این شهر در قرون میانه علاقه نشان داد، ریچارد بولیت، استاد دانشگاه کلمبیا بود. حوزه مطالعاتی او تاریخ اسلام، خاورمیانه و ایران است و به دلیل علاقه به تاریخ و فرهنگ نیشابور، پایان نامه دکترای خود با عنوان «Patricians of Nishapur» را که اینک ترجمه آن پیش روی شماست، با راهنمایی استاد خود جورج مقدسی به رشته تحریر در آورد.»

کتابی درباره کتاب

چند سطر دیگر از اعیان نیشابور و مقدمه ریچارد بولیت را می‌خوانیم:

 «این کتابی است درباره یک شهر؛ کتابی درباره یک طبقه اجتماعی و بالا‌تر از همه، شاید کتابی درباره کتاب. شهر نیشابور، یکی از کلان شهرهای بزرگ خاورمیانه و درواقع یکی از کلان شهرهای دنیا در سده‌های ۴تا۶ قمری (۱۰تا۱۲میلادی) بوده است. در قیاس با کوششی که مورخان جدید در بررسی شهرهای مشابه نیشابور به عمل آورده‌اند، این کتاب شروعی بسیار ناچیز است. کارهایی بیش از این می‌توان انجام داد و این آرزو و هدف نویسنده است که زمانی بخشی از این مهم را بتواند به ثمر رساند. به هررو، در اینجا شهر در وهله اول، محیطی برای گروهی از مردم یعنی اعیان نیشابور است. منحصر به فرد بودن این شهر -که عبارت بود از وسعت خاص آن، موقعیت، صنایع، اختلاط قومی و غیره- اندیشه‌ها و تکاپوهای این گروه از مردم را شکل داده بود. با آنکه بررسی این موضوع بی‌تردید دشوار است، ممکن است همین گروه‌های اجتماعی در شهر قرون وسطایی دیگری به سادگی قابل تشخیص باشد و این منوط به آن است که فرصت درک شرایط ویژه و متمایز آن شهر ممکن باشد. بنابراین، آنچه حقیقت اعیان نیشابور است، از جهاتی واقعیت اعیان شهرهای دیگر نیز هست و از برخی جهات نه. دنیایی از جدل درباره این تشابهات و تفاوت‌ها نهفته است.»


*** «اعیان نیشابور» را انتشارات مرندیز در ۳۲۴ صفحه و با قیمت ۲۰هزار تومان منتشر کرده است. این کتاب در کلبه کتاب کلیدر در دسترس علاقه مندان قرار دارد.

 دیدگاه های شما