#تقویم_کلیدر چهارشنبه 25 بهمن 1396

24 بهمن 1396


#تقویم_کلیدر

چهارشنبه 25 بهمن 1396
14 فوریه 2018
📚 @klidar

*️⃣ ادمون فرانسوا والنتین آبو یا #ادمون_آبو (14 فوریه 1828 ـ 16 ژانویه 1885) رمان‌نویس، روزنامه‌نگار و ناشر قرن نوزدهم میلادی اهل فرانسه است.
از آثار وی می‌توان توللا (۱۸۵۵)، زناشویی پاریسی (۱۸۵۶)، ژرمن (۱۸۵۷)، سی و چهل(۱۸۵۸) را نام برد. رمان "شهریار کوهسار" نگاهی به اوضاع و احوال کشور یونان و فساد همه گیر در آن کشور، در قرن نوزدهم دارد.
آثار وی اصیل و آکنده از نکات ظریف نیشدار است. گوستاو لانسون منتقد ادبی فرانسوی درباره وی می‌نویسد:
نکته سنجی و شیوه بیان ولتریان را داشت. داستانسرایی لذت بخش و سخن گویی افسونگر بود. در افکارش چالاکی بیش از نیرو و عمق دیده می‌شود.


*️⃣ #ماکس_هورکهایمر (14 فوریه 1895 ـ 7 ژوئن 1973) فیلسوف آلمانی و از اعضای مکتب فرانکفورت بود.
از آثار وی می‌توان "خسوف خرد"، "نقد خرد ابزاری"، "دیالکتیک روشنگری" و مقاله "نظریه انتقادی و نظریه سنتی" اشاره کرد. منوچهر جمالی از شاگردان برجسته وی بود.

برخی نظرات هورکهایمر:/ از این نشانی: yon.ir/Q4wvB

🔹فلسفه باید نشان دهد که در مفاهیم کلی مثل عدالت، برابری و آزادی هیچ چیز مطلق و ابدی وجود ندارد و آنها را باید در بافت اجتماعی خاص آنها سنجید.
🔹هدف اساسی روشنگری، اسطوره زدایی از جهان و رهایی انسان از بیم و هراس و تحقق حاکمیت انسان از طریق علم بوده است. در حالی که روشنگری که پروژه خود را اسطوره زدایی تعریف کرده بود، خود اسطوره زا و اسطوره پرداز گردید.
🔹صنعت فرهنگ از ویژگی های عصر سلطه عقلانیت ابزاری است. جامعه سرمایه داری متأخر با تلفیق فرهنگ با سرگرمی و بازی، فرهنگ توده ای منحطی به وجود آورده است.
🔹مجموعه سرگرمی ها، تفریحات و ابزارهای حاصل از فناوری به مفهوم جدیدی انجامیده است. بدین معنا که صنعت است که فرهنگ را می سازد، البته فرهنگ متناسب با خود، در این فرهنگ انسان دیگر به عنوان فرد، سوژه و سازنده نقشی ندارد. در صنعت فرهنگ سازی فرد نوعی توهم است، فردیت دروغین یا شبه فردیت امری رایج است.دیدگاه های شما