#تقویم_کلیدر جمعه 20 بهمن 1396

25 تیر 1397


#تقویم_کلیدر

جمعه 20 بهمن 1396
9 فوریه 2018
📚 @klidar

❇️ #توماس_پین (9 فوریه ۱۷۳۷ _ 8 ژوئن ۱۸۰۹) روشنفکر، دانشور، انقلابی و ایدئال‌گرای انگلیسی‌الاصل و از پدران بنیانگذار ایالات متحده آمریکا بود.
او در ۱۷۷۴ میلادی به مستعمرات آمریکایی بریتانیا وارد شد و به عنوان یک رساله‌نویس رادیکال، با نوشته‌های قدرتمند خود به کمک انقلاب آمریکا آمد. مهم‌ترین رساله‌های وی عبارتند از "عقل سلیم" که رساله‌ای است آتش‌افروز در حمایت از استقلال آمریکا از پادشاهی بریتانیای کبیر و "بحران آمریکایی" مجموعه کتابچه‌هایی در دفاع از انقلاب آمریکا.
وی فلسفه سیاسی خود را در کتاب #حقوق_انسان (1791) ـ تا اندازه‌ای ـ در دفاع از انقلاب فرانسه عرضه کرد، این کتاب در جواب دیدگاه #ادموند_برک دربارهٔ انقلاب فرانسه نوشته شده بود و در عین حال همانند عقل سلیم، در حمایت از آزادی شخصی و حکومت محدود نگاشته شده بود.
👈کتاب حقوق انسان را می‌توانید با ترجمه‌ی #رامین_مستقیم از #نشر_روشنگران بخوانید.


❇️ #ابراهیم_پورداوود (زادهٔ ۲۰ بهمن ۱۲۶۴، رشت - مرگ ۲۶ آبان ۱۳۴۷، تهران) ایران‌شناس معاصر، اوستاشناس، نخستین مترجم فارسی اوستا و استاد فرهنگ ایران باستان و زبان اوستایی در دانشگاه تهران بود.
ترجمه و گزارش #اوستا برجسته‌ترین اثر پورداوود به شمار می‌رود. با در نظر گرفتن سیاق عبارت‌های اوستایی و دور بودن آنها از شیوهٔ زبان فارسی امروز و نیز با توجه به متن مشکل و پر از ابهام اوستای نخستین، اهمیت کار پورداوود روشن می‌شود. او می‌کوشید ترجمه‌ای روان از اوستا به دست دهد و بدون آنکه از حدود قواعد زبان فارسی دور شود، با استفاده از واژه‌های کهن، ترکیباتی رسا و خوش‌آهنگ پدید آورد. امتیاز دیگر کار او مقدمه و توضیحاتی است که برای هر یک از بخش‌های اوستا نگاشته‌است. این مجموعه علاوه بر تفسیر و ترجمه، لغت‌نامهٔ بزرگی در ریشه‌شناسی واژه‌های ایرانی نیز هست و از بهترین مآخذ برای پی بردن به فرهنگ ایران باستان به‌شمار می‌آید.


❇️ #مانوئل_کستلز (به انگلیسی: Manuel Castells) (زادهٔ 9 فوریه 1942)، جامعه‌شناس اسپانیایی و نویسندهٔ سه‌گانهٔ مهم "عصر اطلاعات" است. این کتاب توسط #احمد_علیقلیان، #افشین_خاکباز و #حسن_چاوشیان به فارسی ترجمه شده‌است. در بین نظریه پردازان علم ارتباطات، مانوئل کاستلز یک نویسنده متمایز است. کاستلز حوزه‌های جامعه‌شناسی شهری، مطالعات سازمانی، مطالعات فضای مجازی، جنبش‌های اجتماعی، جامعه‌شناسی فرهنگ و اقتصاد سیاسی را در کنار هم مطالعه می‌کند تا یک تحلیل بین رشته‌ای از جهان پیچیده رسانه‌ای شده امروز به دست دهد.
🔻نگاهی به آثار:
مسئله شهر (۱۹۷۲)
شهر و مردم (۱۹۸۲)
شهر اطلاعاتی (۱۹۸۸)
سقوط کمونیسم شوروی: نگاهی از منظر جامعهٔ اطلاعاتی (۱۹۹۵)
سه گانهٔ عصر اطلاعات (۱۹۹۷)
کهکشان اینترنت (۲۰۰۱)
قدرت ارتباطات (۲۰۰۹)
شبکه‌های خشم و امید: جنبش‌های اجتماعی در عصر اینترنت (۲۰۱۲)

👈کتاب "قدرت ارتباطات" توسط #حسین_بصیریان_جهرمی به فارسی ترجمه شده و با پیام مانوئل کاستلز در روز جهانی ارتباطات (۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳) در ایران رونمایی شده‌است. آخرین کتاب وی "شبکه‌های خشم و امید" با ترجمه #مجتبی_قلی_پور در سال 1396 در ایران توسط #نشر_مرکز منتشر شد. (بخش کوتاهی از این کتاب را امروز در همین کانال بخوانید.)


❇️ #آلیس_ملسنیور_واکر (به انگلیسی: Alice Malsenior Walker) (زاده 9 فوریه 1944) شاعر، رمان‌نویس و فعال سیاسی آمریکایی آفریقایی تبار برنده جایزه پولیتزر است.
وی نخستین نویسنده سیاهپوست برنده جایزه پولیتزر داستان است. او این جایزه را در سال ۱۹۸۳ برای رمان "رنگ ارغوانی" دریافت کرد. بر اساس این رمان، #استیون_اسپیلبرگ فیلمی به همین نام را در سال ۱۹۸۵ کارگردانی کرد.

@KLIDARدیدگاه های شما