بدون تو، ما هیچ هستیم

14 فروردین 1400


#کتاب_امروز
📙بدون تو، ما هیچ هستیم
🔸 #سوکی_کیم

✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهرنوش_چمنی: 
کتاب‌هایی که در مورد کره شمالی نوشته می‌شن، هیچ‌وقت تکراری نمی‌شن! و هر بار که یکیشونو می‌خونم، بیشتر از قبل دچار ترس می‌شم.
زندگی توی کشوری که همه‌چیز اون رهبر عزیز هست (رهبر عزیز/جنگ جین سونگ/مسعود یوسف حصیرچین/ نشر ققنوس)، رسانه‌ها فقط می‌تونن در مدح رهبر عزیز بگن، مردم اجازه دارن چیزهایی رو استفاده کنن که بهشون اجازه داده شده، لباسی رو بپوشن که براشون تعیین شده و...

خانم سوکی کیم، نویسنده این کتاب، اهل کره شمالی نیست. ایشون متولد سئول در کره جنوبیه و در سیزده سالگی با خانوادش به آمریکا مهاجرت می‌کنن.
کتاب پیش رو، حاصل تجربیات ایشون طی شش ماه زندگی در کره شمالیه. اون به عنوان یک مدرس برای دانشگاه بین‌المللی پیونگ یانگ درخواست کار میده، اما در واقع یک نویسنده و خبرنگاره.

در واقع همین نکته، وجه تمایز این کتاب با کتاب‌هاییه که نویسندگان اون‌ها، فراریان کره شمالی بودند. چیزی که توی این کتاب برجسته دیده میشه، دو رویی دائمی‌ایه که همه باید داشته باشن تا بتونن دوام بیارن. زندگی دوگانه تبدیل به بخش ابدی زندگی‌ها شده . انگار هیچ روزنه‌ای وجود نداره.

 ◀️ #چند_سطر_کتاب:

موقعیت خود را متواضعانه قبول کرده بودیم. چقدر سریع به یک مشت زندانی تبدیل شده بودیم، چقدر سریع آزادی خود را از دست داده بودیم، چقدر سریع به فقدان آزادی خو گرفته بودیم، درست مثل کودکی که از او سواستفاده می‌شود، آن هم در سکوت. در این جهان، هیچ تقاضای فردی ای وجود نداشت و باید مثل بچه‌ها برای هرکاری اجازه می‌گرفتی. به همین دلیل دانشجویان خود را درک میکردیم، چون آنها نمی‌توانستند هیچ‌وقت کاری را به تنهایی انجام دهند. 
ص 102

📒بدون تو ما هیچ هستیم، #مترجم: #الهه_علوی، #نشر_کوله_پشتی، 320صفحه، چاپ اول1399، قیمت: 55هزارتومان

عنوان اصلی: Without You, There Is No Us 
نویسنده: #Suki_Kimدیدگاه های شما