اگر خورشید بمیرد...

04 فروردین 1400


اگر خورشید بمیرد...

▪️«بهترین کتابی که در سال 99 خواندید چه بود؟»، این پرسشی بود که در روزهای پایانی سال از دوستان و همراهان صفحات اجتماعی کلبه کتاب کلیدر خواستیم به آن پاسخ دهند. اما جمع همکاران این کتابفروشی هم دست به انتخاب زده‌اند. ببینیم چه برگزیده‌اند...

▫️بخش اول

#مهرنوش_چمنی: هرچی فکر می‌کنم می‌بینم امسال کتاب خیلی تاثیرگذاری نخوندم. ولی کتاب مورد علاقه امسالم رو سال‌ها قبل خونده بودم. این کتاب به دلایل نامعلومی دیگه چاپ نشد که بتونم بخرم. تا اینکه مدتی پیش دیدم نشر نگاه زحمت ترجمه مجدد رو کشیده و از متن ایتالیایی به فارسی برگردونده. و حالا دوباره «اگر خورشید بمیرد» در دسترسه.
اگر خورشید بمیرد، شرح سفر اوریانا فالاچی به آمریکاست و مصاحبه‌هایی که با کارمندان ناسا، به خصوص فضانوردانی داره که در پروژه آپولو دخیل بودند. این افراد از روند کار، مشکلاتی که با اون دست و پنجه نرم کردند، فشار عمومی و ترس‌هاشون حرف می‌زنن.
سوای این‌که کارهای فالاچی همیشه برای من لذت‌بخش بوده، این کتاب برای من از جنبه‌های مختلف جذابیت داره. اکتشافات فضایی همیشه موضوع مهیجی بوده. در واقع حس رهایی داره. این حس که اونقدرا هم توی کره زمین گیر نکردیم. حتی اگه هیچ‌وقت هم شخصا پا روی سیارات دیگه نذاریم اما اینکه به عنوان نوع بشر، می‌تونیم امید داشته باشیم که زندگیمون، با از بین رفتن کره زمین، به پایان نمی‌رسه، خودش دلگرم کننده‌س. هرچند گاهی کلا از نوع بشر ناامید می‌شیم. 

#چند_سطر_کتاب:

اگر خورشید بمیرد، اگر زمین بمیرد، اگر نژاد ما با زمین و خورشید بمیرد، پس آنچه تا به آن لحظه نیز انجام داده‌ایم، می‌میرد. و هومر می‌میرد، میکل آنژ می‌میرد، گالیله می‌میرد، لئوناردو می‌میرد، و شکسپیر می‌میرد و انیشتین می‌میرد، و می‌میرند تمام کسانی که تا به حال نمرده‌اند به این دلیل که ما زندگی می‌کنیم، چون ما به آن‌ها فکر می‌کنیم و در بیرون و درون خود آن‌ها را به همراه داریم. ص42

📙#اگر_خورشید_بمیرد، #اوریانا_فالاچی، #عاطفه_نریمان، #نشر_نگاه، 616صفحه، چاپ اول1399، قیمت: 110هزارتومان

#بهترین_کتاب_نودونه
#کلبه‌کتاب‌کلیدر

▫️این مطلب در شماره 483 نشریه #خیام‌‌نامه (اسفند1399) منتشر شده است.

 

https://www.instagram.com/instaklidar/

https://t.me/klidarnewsدیدگاه های شما