تماشاخانه ی کوچک هانا آرنت

05 آبان 1399


#کتاب_امروز
📕 تماشاخانه‌ی کوچک هانا آرنت
🔹 ماریون مولر کلار

✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهرنوش_چمنی: 
به به عجب کتابی یابیدم!
"تماشاخانه کوچک هانا آرنت"، یک عنوان از سری کتاب‌های "افلاطون‌های کوچک" هست که برای نوجوانان، فیلسوف‌های مختلف رو معرفی می‌کنه.
البته نه معرفی خشک و خالی و ویکی‌پدیایی، بلکه داستان‌هایی تعریف میشه که شخصیت اصلی اون‌ها، این افراد هستند.

نمی‌دونم نشر چشمه تا الان چندتا از این سری رو ترجمه کرده، فقط دوتا عنوان دیدم. اما در معرفی انگلیسی، اون ویژگی‌هایی که برای این مجموعه برشمرده این‌ها هستند:
رویکرد جذاب برای کودک و نوجوان، متن و طراحی با کیفیت (گفتم که کتاب مصور هم هست؟🤔)، تجربه فلسفی عالی.

تماشاخانه کوچک هانا آرنت، ماجرای دختری جوانه که با هانا آرنت پیر در هنگام نوشتن کتاب "حیات ذهن" آشنا میشه. این دو هانا با هم به یک سفر میرن تا داستانی ویژه بازگو کنن. داستانی فلسفی و حیرت‌انگیز از زندگی و تفکر  هانا آرنت!

◀️ چند سطر کتاب

بالاخره هر دو به لانه‌ی روباه می‌رسند. روباه پیر را می‌بینند که نشسته و مراقبه می‌کند. روباه برای اینکه حواسش با بودن آن‌ها بی‌خودی پرت نشود، فقط یک چشمش را باز می‌کند و می‌گوید: «خانه‌ی خودتان است، خانم‌ها! همه‌چیز برای دم کردن چای آماده است...»
«ممنون از لطفت، اما روباه عزیز، ما نمی‌خواهیم این پایین زیاد بمانیم.»
روباه با تمسخر می‌گوید: «یعنی می‌خواهید به ناآرامی آن بیرون برگردید؟»
هانای جوان که هنوز از ظاهر شدن ناگهانی گرگ می‌ترسد، به هانای پیر التماس می‌کند که در آن خانه‌ی بزرگ و آسوده پناه بگیرند، اما هانای پیر قاطعانه می‌گوید: «ما مثل تو در لانه‌ای زیر زمین فکر نمی‌کنیم.»
ص42

📗تماشاخانه کوچک هانا آرنت، ماریون مولر کلار، مترجمین: سارا محمدی اردهالی،  شیرین کریمی، نشر چشمه، 66صفحه، چاپ اول1398، قیمت: 24هزارتومان

عنوان اصلی: LE PETIT THÉÂTRE DE HANNAH ARENDT
نویسنده: Marion Muller Colard

▫️ t.me/klidarNews دیدگاه های شما