مکتب دیکتاتورها

23 مهر 1399


#کتاب_امروز
📘 #مکتب_دیکتاتورها
🔹 #اینیاتسیو_سیلونه

اینیاتسیو سیلونه مکتب دیکتاتورها را در سال ۱۹۳۸، همزمان با «نان و شراب»، نوشت. ترجمه‌ی آلمانی این رمان در ۱۹۳۸ در زوریخ منتشر شد، اما نسخه‌ی ایتالیایی آن بیست‌وچهار سال بعد، یعنی سال ۱۹۶۲، انتشار یافت. این رمانِ استعاری داستان دو امریکایی مشکوک است؛ یک جوجه‌دیکتاتور و دیگری مشاور ایدئولوژیک او. این دو برای آموختن شگردها و رموز دیکتاتوری به اروپا، سرزمینی که در زمینه‌ی دیکتاتوری تجربه‌هایی غنی دارد، سفر کرده‌اند. 
در سفر خود با یک تبعیدی ایتالیایی آشنا می‌شوند که عمر خود را در راه مبارزه با دیکتاتوری گذرانده است. گفت‌وگوی سه‌نفره‌ی طنزآمیزی میان این دو امریکایی و "تومازو" در می‌گیرد. رشته‌ی این گفت‌وگو در دست تومازو است که بی‌شک خودِ سیلونه است. این واقعیت به گفته‌های تومازو اعتباری قابل ملاحظه می‌بخشد، زیرا برآمده از تجربه‌های عملی سیلونه در راه مبارزه با دیکتاتوری است.
▪️منبع: نشر ماهی

◀️ #چند_سطر_کتاب:

* آقای دبلیو. یعنی تبهکاران ایتالیایی تا این حد رام‌اند و از مقامات فرمانبرداری می‌کنند؟

* تومازوی کلبی. خدمتی که می‌کردند مجانی نبود. تبهکاری که خود را در اختیار دسته‌های فاشیستی می‌گذاشت حکم تبعید یا اقامت اجباری‌اش لغو می‌شد و برای هر جنایت میهن‌پرستانه‌ای که مرتکب می‌شد پاداش دریافت می‌کرد. اما، از این که بگذریم، می‌شود گفت که اوباشان خود به خود و بالبداهه هم به طرف احساسات ارتجاعی کشیده می‌شوند: این‌گونه افراد، که از وضعیت کارگری متنفرند و خود را از آن خلاص کرده‌اند، آرزو می‌کنند که به وسیله‌ای آسان و فوری به موفقیتی برسند و بتوانند بدون کار کردن زندگی کنند.
ص94

📗 مکتب دیکتاتورها، اینیاتسیو سیلونه، مترجم: #مهدی_سحابی، #نشر_ماهی، جیبی، 256صفحه، چاپ هشتم1399، قیمت: 26هزارتومان

عنوان اصلی: La scuola dei dittatori
نویسنده: #Ignazio_Siloneدیدگاه های شما