دختران زیرزمینی کابل

22 شهریور 1399


#کتاب_امروز
📘 #دختران_زیرزمینی_کابل
🔹 #جنی_نوردبرگ

✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهرنوش_چمنی: 

عنوان کتاب خیلی کنجکاوی‌برانگیز بود، مجبور شدم سفارشش بدم ببینم چیه!😃
خانم "جنی نوردبرگ" در کتاب "دختران زیرزمینی کابل"، وارد بُعد خاصی از زندگی مردم افغانستان میشه که شاید برای خیلی‌ها آشنا نباشه و یا عجیب به نظر بیاد، اما برای زنانی که خیلی اوقات در محرومیت و تحت فشار زندگی کردن، یک راه حل عادیه.
در فرهنگ افغانستان به فرزند پسر "بچه" گفته میشه و به فرزند دختر، دختر. از این رو به دخترانی که لباس پسرانه می‌پوشن و خودشون رو جای پسر جا می‌زنن تا والدینشون از نداشتن "بچه" شرمنده نباشن، بچه پوش گفته میشه!

 نویسنده در این کتاب با خانم آزیتا، نماینده مردم بادغیس همراه میشه گوشه‌ای از زندگی این زن رو به عنوان مادر یک "بچه پوش" و به عنوان یک زن موفق در افغانستان نشون میده.
در عین حال به سراغ افراد دیگه‌ای میره که همین شیوه زندگی رو در پیش گرفتن.


گرچه این راه حل موقتیه اما جواب میده و اطرافیان هم اون فرد رو به عنوان پسر قبول می‌کنن. البته این کار پیچیدگی‌های خودش رو داره و شاید آسیب‌هایی هم داشته باشه، اما برای مدت کوتاهی هم که شده، این بچه‌ها طعم یک زندگی راحت‌تر رو می‌چشن و کمی آزادی به دست میارن.


◀️ چند سطر کتاب

این تصور غربی‌ها که «هرکسی باید خودش باشد» در این‌جا برای بزرگسالان هم مصداق ندارد. آزیتا در طول هجده ساعت کار روزانه‌اش، نقش دیگری هم بر عهده دارد و آن، پنهان کردن اندیشه‌هایش زیر نقاب است. «من بیشتر اوقات یک سیاستمدارم و آزیتای واقعی نیستم.»
«آزیتای واقعی مگر چطور است؟»
چشم‌هایش را بازتر می‌کند. «آزیتا آدم شوخ و شنگی است، وقت زیادی دارد که به سبک خودش زندگی کند، نه به آن سبکی که اکثر مردم می‌خواهند. مردم که همیشه به او خیره نمی‌شوند. او مادر بهتری است. در افغانستان، آدم باید همه‌چیز را درونش از بین ببرد و خودش را با جامعه وفق دهد و این تنها راه بقا در این جامعه است.»
ص 78

📗دختران زیرزمینی کابل، جنی نوردبرگ، مترجم: #آیسان_شموسی، #نشر_کوله_پشتی، 368صفحه، چاپ دوم1399، قیمت: 55هزارتومان


عنوان اصلی:  The Underground Girls of Kabul: In Search of a Hidden Resistance in Afghanistan
نویسنده: #Jenny_Nordberg

▫️ t.me/klidarNews دیدگاه های شما