روزنامه‌ی مَلِکان

29 اسفند 1398


🔻"روزنامه‌ی مَلِکان" منتشر شد.


کتاب "روزنامه‌ی ملکان: شیوه‌ی حکمرانی از نگاه خواجه نظام‌الملک طوسی" توسط "سعید رضادوست" تالیف و منتشر شد. این حقوقدان و پژوهشگر نیشابوری در این کتاب با بررسی سیرالملوکِ خواجه نظام‌الملک طوسی به بازخوانی و نگرشی تازه در آن متن کهن پرداخته و نکته‌هایی شگرف از آن را برای روزگار کنونی فراروی خوانندگان نکته‌سنج آورده است. روزنامه‌ی ملکان با مقدمه‌ای از دکتر هدایت‌الله فلسفی(استاد حقوق) و به کوشش نشر نگاه معاصر در واپسین روزهای سال ۱۳۹۸ به بازار نشر عرضه شد.

کلبه کتاب کلیدر به محض پایان بحران کنونی و بازگشایی دوباره، ویترین خود را با این کتاب ارزشمند مزین خواهد کرد.
فرازی از متن کتاب را با هم می‌خوانیم.

◀️ #چند_سطر_کتاب

"سیرالملوک نمونه‌ای برجسته از ادبیات اندرزی است و "راز نهفته در ادبیات اندرزی این است که باید آن را تفسیر کرد، باید به باطن آن راه یافت تا بتوان بیماری را نه در عوارض آن، بلکه از ریشه درمان کرد." بازخوانی سیرالملوک و گزارش خواجه از زمانه‌ی خویش و تبیین "هست"ها و "باید"های آن شاید بیش از این‌که احضار روح گذشته‌ای هزارساله در اکنون باشد، روایت حضور زمانه‌ی ما در آن روزگار به شمار آید. گویا این متن، خوابی بوده است که خواجه برای ما دیده. به این ترتیب هر سطر سیرالملوک بیش از آن‌که نیازمند تفسیر باشد محتاج تعبیر است. خواجه نظام‌الملک، زمانه‌ی او و "سیرالملوک" وی، بیش از هر شخص و متنی دیگر برای ما "معاصر" به شمار می‌آیند. همان‌قدر دور! همین‌قدر نزدیک!"


📘 روزنامه ملکان، شیوه‌ی حکمرانی از نگاه خواجه نظام‌الملک طوسی، #سعید_رضادوست، #نشر_نگاه_معاصر، چاپ اول ۱۳۹۸، ۱۱۱صفحه، قیمت: ۲۰هزارتومان

 

   http://instagram.com/instaklidar  t.me/KlidarNewsدیدگاه های شما