پری دریایی

28 اسفند 1398


#کتاب_امروز:
📒  پری دریایی
📓#کایرا_کاس
✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/  مهرنوش چمنی:

این هم یک فانتزی رمانتیک دیگه از نویسنده‌ی سری کتاب‌های محبوب «انتخاب»!
نمی‌دونم چطوری می‌شه دسته‌بندی کرد اما پری دریایی یک جورهایی فانتزی مدرنه. منظورم اینه که ماجراهای داستان در دوران و سرزمینی تخیلی اتفاق نمی‌افته، بلکه در زمان حال هست، اما یک ماجرای کاملا فانتزی رو پیش می‌بره.

 پری‌های دریایی یا «سیرن» در اساطیر یونان، زنانی بودند که با آوازشون ملوان‌ها رو به کام مرگ می‌کشوندند. «کیلن» سال‌ها پیش تبدیل به یک پری دریایی شده. اون محکومه تا به اقیانوس خدمت کنه و افراد جدیدی رو با خودش به دریا بکشونه. اما اون و دوستانش که قربانیان قبلی اقیانوس بودند، جدای از کاری که انجام میدن، آزادن که روی زمین زندگی کنن و لذت ببرن. اما درست مثل اون افسانه‌ی قدیمی، قوانین یا در واقع محدودیت‌هایی برای این زندگی وجود داره.

کیلن کاملا می‌دونه هرکسی که از قوانین پیروی نکنه چه بلایی سرش میاد، اما اتفاقی رخ میده که باعث تردید اون در اطاعت بی‌چون و چرا می‌شه.

🔻پشت جلد کتاب نوشته:
«اقیانوس در طول عصرهای متمادی، گاه‌گاهی دختران جوان را از غرق‌شدن نجات داده. این دختران برای جبران محبت اقیانوس باید صد سال به‌عنوان پری دریایی به او خدمت کنند. در این مدت، زیبایی و جوانی‌شان دست‌نخورده می‌مانَد و با صدای مرگ‌بارشان انسان‌ها را اغوا کرده و به سوی گورستانی دریایی می‌کشانند. پری‌های دریایی برای مخفی‌نگه‌داشتن ذات واقعی‌شان، هرگز نباید با انسان‌ها حرف بزنند و نباید به مدتی طولانی در مکانی اقامت کنند. وقتی دوره‌ی خدمت‌شان به اقیانوس به پایان برسد، فرصتی برای شروعی دوباره، شانسی برای سپری‌کردن زندگی‌شان به‌عنوان فردی فانی که از آن‌ها گرفته شده، به آن‌ها اعطا می‌شود.»

 

◀️ #چند_سطر_کتاب

چشمم به برادر کوچک‌ترم افتاد که زبانش را برای گرفتن قطره‌های باران بیرون آورده؛ مثل گربه‌ای وحشی شده بود که حریصانه به گوشت خام چنگ می‌زند. فردی که کنار برادرم بود از او تقلید کرد و زبانش را بیرون آورد، ولی هر دو برای گرفتن قطره‌های باران با هم درگیر شدند. عقب رفتم و دنبال برادر وسطی‌ام گشتم، ولی از آن لحظه به بعد هرگز ندیدمش. بین جمعیتی که دیوانه‌وار سمت آب می‌رفتند، گم شده بود و قبل از این‌که بتوانم سر در بیاورم شاهد چه اتفاقی هستم، برای همیشه از پیشم رفته بود.
بعد پدر و مادرم را دیدم که دست در دست هم‌دیگر به نرده‌های لبه‌ی کشتی تکیه دادند و با حرکتی غیرعمدی از آن بالا دولا شدند. لبخند زدند و من جیغ کشیدم.
چه اتفاقی داشت می‌افتاد؟ دنیا به هم ریخته بود؟
قطعه‌ای از موسیقی توجهم را جلب کرد؛ دست‌هایم را از روی گوش‌هایم برداشتم. موسیقی مسحورم کرد و ترس و دل نگرانی‌هایم رنگ باخت. به نظرم رسید بهتر است توی آب دریا باشم و به جای برخورد قطره‌های باران به بدنم، امواج دریا احاطه‌ام کنند.
ص 12

📗پری دریایی، کایرا کاس، مترجم: #رباب_پورعسگر، #نشر_باژ، 310ص، قیمت: 40500تومان
#رمان_نوجوان

عنوان اصلی: The Siren
نویسنده: #Kiera_Cassدیدگاه های شما