دویی گربه کتابخانه

14 بهمن 1398


خب همین اول اعتراف می‌کنم که از خودم ناامید شدم. چرا؟ اگر سری به صفحه‌ی ویکی‌پدیای (https://en.wikipedia.org/wiki/Dewey_Readmore_Books) «دویی» جان بزنید، حتما از خودتون می‌پرسید که من به عنوان «اشرف مخلوقات!!» چه کاری انجام دادم که برای جامعه‌ مفید باشه.
کسی چی میدونه، شاید یکی از همین روزهای سرد زمستونی یک گربه‌ی بی‌پناه به کلبه کتاب کلیدر پناه بیاره و بشه مثل «دویی»: دارای شهرت جهانی و مایه افتخار جامعه.

در شبی زمستانی، «دویی» به محفظه‌ی کتاب‌های مرجوعیِ کتابخانه‌ی عمومی اسپنسر آیووا انداخته میشه. صبح روز بعد «ویکی مایرون» مدیر کتابخانه، «دویی» کوچولو و بی‌پناه رو پیدا می‌کنه و کم‌کم به عنوان عضو جدید کتابخانه معرفیش می‌کنه.
اما این تازه اول ماجراست، این کتاب روایتگر نوزده‌سال خاطرات تلخ و شیرین دویی و ویکیه. 

«دویی، گربه‌ی کتابخانه، رفته‌رفته شهرت جهانی پیدا می‌کند و به چهره‌ای محبوب در رسانه‌ها تبدیل می‌شود. او دیگر فقط یک دوست نیست.ف بلکه مایه افتخار جامعه‌ی کشاورزانی است که در تلاش‌اند بحران اقتصادی‌ای را که مدت‌هاست گریبان‌گیرشان شده، پشت سر بگذارند. این کتاب نه‌تنها به‌خاطر زنده نگه‌داشتن یاد یک گربه نوشته شده، بلکه نامه‌ای است عاشقانه برای کتابداران و کتاب‌دوستان.»

چند سطر کتاب

مری واک، کتابدار بخش کودکان، ریدمور را پیشنهاد کرد. تبلیغاتی بود که در برنامه‌ی کودک صبح‌های یکشنبه پخش می‌شد، این مربوط به دورانی است که کارتون‌ها فقط برای کودکان بود و فقط روزهای یکشنبه و قبل از ظهر پخش می‌شدند، در این تبلیغ گربه‌ای به نام او.جی.ریدمور حضور داشت که کودکان را تشویق می‌کرد «بیشتر کتاب بخونین و تلویزیونی رو که توی ذهنتون هست تماشا کنین.» مطمئنم این را از روی آن تبلیغ انتخاب کرده بود. دویی ریدمور. خوب بود امکا چیزی که می‌خواستم نبود. من بوکس را پیشنهاد کردم. دویی ریدمور بوکس. اسمی برای کتابداران که با سیستم کتابداری دویی کار می‌کردند. نامی برای کودکان. و نامی برای همه‌ی افراد. «دو وی رید مور بوکس؟»* یک چالش بود.

ص 37

ا*ا do we reed more books? آیا ما بیشتر کتاب می‌خوانیم؟ آوای این جمله همانند اسم دویی است. 

دویی گربه کتابخانه، ویکی مایرون و برت ویتر، مترجم: اطلس خرامانی، نشر کوله‌پشتی، چاپ اول1398، 280صفحه، قیمت: 38000تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی:  Dewey: The Small-Town Library Cat Who Touched the World
نام نویسنده: Bret Witter . Vicki Myron

▫️  t.me/klidar دیدگاه های شما