قلبت را به تپش وادار

24 دی 1398 کتاب "قلبت را به تپش وادار" یکی از آثار نویسنده‌ی بلژیکی خانم "آملی نوتومب" هست. این نویسنده که خیلی از آثارش به فارسی ترجمه شده، تو کشورش شهرت زیادی داره. مهم‌ترین آثارش «پدرکشی» و «سفر زمستانی» از نشر چشمه و کتاب‌های «ترس ولرز»، «نام های بی‌جنسیت» به همراه کتاب امروز (قلبت را به تپش وادار) از نشر قطره منتشر شده.

خانم نوتومب دوران کودکیشو تو ژاپن گذرونده و به گفته خودش به نوستالژی‌های دوران کودکیش خیلی علاقمنده، البته خودش قبول داره که فرهنگ ژاپن خیلی متفاوت‌تر از فرهنگ غربی و کشور خودش هست اما به نظرش همین تفاوته که رمان‌هاش رو خوندنی کرده!
 

موضوع کتاب "قلبت را به تپش وادار" در مورد زنی زیبا و جذاب به نام "ماری" هست که بعد ازدواج با "اولیویه" مردی از همه نظر کامل، صاحب سه فرزند میشه. بزرگترین دختر این زوج "دیان" مورد بی‌مهری مادرش قرار می‌گیره و همه توجه مادر درعوض به به پسر و دختر کوچیکش منعطف می‌شه. دیان کم‌کم یاد می‌گیره رو پاهای خودش وایسته و بی‌توجهی‌های مادرشو تحمل کنه. بالاخره این دختر جوان و خیلی زیبا تو سن 15 سالگی خونه رو ترک می‌کنه و زندگی متفاوتی رو پیش می گیره  اما تو زندگیش با اتفاقایی روبرو میشه که...
این کتاب یک داستان خانوادگی ساده‌ست که کم کم سمت و سوی دیگه‌ای می‌گیره، رمان کوتاهه و همین باعث میشه بتونیم راحت موضوع رو دنبال کنیم. 

از خانم نوتومب کتابی نخونده بودم و به نظرم کسایی که دنبال رمان‌های کوتاه و جمع و جور هستن کارهای این نویسنده پیشنهاد خوبیه.

◀️ چند سطر کتاب

مامان من همه چیز را پذیرفته‌ام، همیشه در کنارت بوده‌ام، حتی در مواقعی که آشکارا شدیدترین بی عدالتی‌ها را درحقم روا داشته‌ای، حق را به تو داده‌ام، حسادت را تحمل کرده‌ام ، چون می‌دانستم که انتظار تو از زندگی بیش از اینهاست، وقتی دیگران از من تعریف می‌کردند، در مقابل دلخوری‌هایت تاب آورده‌ام و بهای آن را نیز پرداخته‌ام، وقتی محبتت را در قبال برادرم به رخ کشاندی و هیچ‌وقت حتی ذره‌ای از آن را در حق من روا نداشتی، طاقت آورده‌ام، اما کاری که حالا در برابرم انجام می دهی، کار بدی است. تو فقط یک بار مرا دوست داشته‌ای، و همان یک بار فهمیدم که در دنیا چیزی بهتر از آن وجود ندارد. ص 41

▪️ قلبت را به تپش وادار،  آملی نوتومب، مترجم: محمدجواد کمالی،  نشر قطره، چاپ سوم 1398، 132صفحه، قیمت: 18000تومان

عنوان اصلی: frappe toi le coeur
نام نویسنده: Amélie Nothomb

 t.me/klidar

یاداشت از: مینا لگزیاندیدگاه های شما