به دنبال نام‌تو

17 دی 1398کتاب امروز نامی عجیب داره البته این کتاب پُر از نام‌های عجیبه!
خانم "شقایق قندهاری" مترجم این کتاب شاید به خلاقیتی همراه با کمی دستکاری دست زده، چون عنوان کتاب به انگلیسی So B. IT هست که در انتهای دعاهای مسیحی می‌یاد و اونجا معنی " آمین" داره، معنی تحت لفظی‌ این عبارت تقریبا این می‌شه که در مقابل کسی تسلیم هستیم و چاره‌ای جز پذیرش نداریم!
البته با خوندن داستان عنوانش هم برامون قابل فهم‌تر می‌شه.

موضوع کتاب در مورد دختر نوجوانی به نام "هایدی" هست که مادرش دارای ناتوانی ذهنیه و جز چند کلمه محدود نمی‌تونه حرفی دیگه‌ای بزنه؛ وقتی تنها آدمی که می‌شناسن یعنی "برنادت"، همسایه‌شون پیداشون می‌کنه و از مادر هایدی اسمشو می‌پرسه اون فقط می‌‎تونه در جوابش بگه "سو بی ایت". آقای برنادت هم تصمیم می‌گیره مادر هایدی رو به این اسم صدا بزنه و از مادر و دختری که به قول خودش انگار یهویی از آسمون افتادن، مراقبت کنه!
با جلو رفتن داستان می‌فهمیم هایدی یک شانس فوق‌العاده استثنایی داره، مثلاً، همیشه تو بازی کارت‌ها رو درست بُر می‌زنه و یا می‌تونه کلی پول از ماشین لباس شویی‌های سکه‌ای «سودی دودز» به جیب بزنه. برای همین هایدی تصمیم می‌گیره خونه رو ترک کنه و بفهمه  اون و مادرش کی بودن و از کجا اومدن ولی...

خب باید بگم اول که کتاب رو دیدم ته دلم گفتم : «حتما از اوناست که باز به‌خاطر پرفروش بودن تو نیویورک تایمز ترجمه شده و حرف خاصی برای گفتن نداره!» اما حقیقتش تو بیست صفحه اول کتاب منو خیلی به خودش جذب کرد و تصمیم گرفتم ماجرا رو تا ته‌اش دنبال کنم. در ضمن سال 2017 فیلمی بر اساس این کتاب به کارگردانی "استیون جیلنهال" ساخته شده.

راستی اگر اوایل داستان با خوندن عنوان بخش‌ها کمی گیج شدین نترسین! می‌تونین با مراجعه به  آخر کتاب معنی "کلمه‌های مامان" رو بفهمین!

چند سطر کتاب

واقعا آدم نمی‌توانست فقط با نگاه کردن به مامان به وضعیت مغزی‌اش پی ببرد، ولی به محض اینکه حرفی می‌زد، کاملاً مشخص می‌شد. او مثل یک دختربچه صدای خیلی تیزی داشت؛ و فقط بیست و سه کلمه بلد بود. من این را خیلی دقیق و درست می‌دانم، چون ما فهرستی از چیزهایی را که مامان می‌گفت به داخل کابینت آشپزخانه زده بودیم. بیشتر آن‌ها کلمه‌های متداول بودند، مثل خوب، بیشتر، و داغ؛ اما یک کلمه بود که فقط مادر من می‌گفت؛ سوف.ص30

▪️ به دنبال نام تو، سارا ویکس، مترجم:  شقایق قندهاری،  نشر نون، چاپ اول 1398، 192صفحه، قیمت: 30000تومان

عنوان اصلی: So B. IT
نام نویسنده: Sarah Weeks

▫️  t.me/klidar 

یادداشت از مینا لگزیاندیدگاه های شما