حالِ کاملاً استمراری

11 دی 1398


 


کتاب امروز «حالِ کاملا استمراری». اشتباه نکنید قرار نیست در مورد صرف فعل مطلبی بخونیم بلکه قراره طبق عنوان کتاب کمی ing به زندگیمون اضافه کنیم! 
در درجه اول استفاده از این چنین عنوانی خودش خلاقیت زیادی می‌خواد که مترجم به خرج داده. دوماً، رو جلد کتاب خانوم نویسنده رو می‌بینیم که بلندگو به دست داره سخنرانی می‌کنه و یک خطای دید جالب هم داره!

خانم"‌گابریل برنستین" نویسنده‌ی این کتاب یک سخنران انگیزشی هست که بارها تو شوی تلویزیونی "اُپرا وینفری" شرکت کرده و  کتاب دیگه‌‌ای تحتِ عنوان «کائنات هوایت را دارد» رو هم منتشر کرده. در این کتاب نویسنده دست گذاشته رو مشکل خیلی از ماها که یا تو آینده سیر می‌کنیم یا اسیر حسرت‌های گذشته هستیم. این کتاب بهمون یاد می‌ده آینده و گذشته رو کنار بذاریم و یاد بگیریم فقط و فقط تو  زمان "حال" زندگی کنیم.

در مقدمه کتاب، خانوم برنستین ادعای بزرگی می‌کنه یا بهتر بگم یک فرمول 30 روزه بهمون ارائه می‌ده تا عادت‌های خوب رو یاد بگیریم و از شرِ عادت‌های بد خلاص شیم؛ دلیلشم اینه که تکرار یک عادت تازه به مدت سی روز باعث میشه مغز دوباره برنامه‌ریزی کنه و عادت جزء برنامه‌های روزمره‌مون بشه. البته یه جاهایی هم قراره با همین فرمول 30 روزه عادت‌زدایی کنه (در مورد عادت‌های بد).

البته در "مقدمه باحال" (به قول مترجم) این کتاب به نظرم کمی اغراق و تعریف از خود دیده می‌شه، چون خانوم برنستین مطمئنه فرمولش کارسازه و تو این زمینه سابقه داره!
قضاوت موثر بودن فرمول و دستورالعمل‌های نویسنده به عهده‌ی خواننده‌های کتاب هست. درهرحال یک بار امتحان کردن فرمول‌های 30 روزه خانوم برنستین برای بیشتر ماها که ذهنمون انباشته از حسرت‌های گذشته و آرزوهای پُر زرق و برق آینده‌ست، خالی از لطف نیست.

چند سطر کتاب

حال‌نویسی (وصف حال) تمرین نوشتن به شیوۀ سیال ذهن است که ندای درونی شما را آزاد می‌کند. بلافاصله پس از مراقبه، در جواب احساساتتان، شروع به وصف حال کنید و آزادانه بنویسید. جواب این سؤالات را بنویسید:
این احساسات در کدام قسمت بدنم مأوا گرفته‌اند؟ از کجا آمده‌اند؟ چه حرفی برای من دارند؟ برای مثال، این وصف حال یکی از شاگردان من به نام دِوین است: «احساسات من در سینه‌ام زندگی می‌کنند. آن‌قدر ناراحت کننده‌اند که نفس کشیدن برایم مشکل است. به گمانم، بتوانم این طور توصیفشان کنم: نامساعد، زشت و زمخت. این احساسات از جایی آمده‌اند. فکر می‌کنم از زمانی که دختر کوچکی بودم. برمی‌گردم به‌زمانی که دختر بچه‌ای بودم که حس می‌کردم باهوش نیستم، زیبا و به اندازۀ خواهر بزرگم خوب نیستم و به درد چیزی نمی‌خورم. بیشتر اوقات، حس می‌کردم کسی بهم اهمیت نمی‌دهد. تصور کلی‌ای که پشت احساساتم است این است که من به اندازۀ کافی خوب نیستم.» ص 40


▪️حالِ کاملا استمراری،  گابریل برنستین، مترجم:  سیدحسام فروزان،  نشر نون، چاپ اول 1398، 232صفحه، قیمت: 39 هزار تومان

یادداشت از کلبه کتاب کلیدر/ مینا لگزیان

عنوان اصلی: Add More ing to your life
نام نویسنده: Gabrielle Bernstein

  t.me/klidarدیدگاه های شما