هوگه

10 دی 1398هرکس کتاب رو می‌بینه می‌پرسه هوگه چیه؟ راستش من هم تا به‌حال نمی‌دونستم هوگه چیه، تا این‌که یادداشت مترجم رو خوندم فهمیدم خیلی هم خنگ نیستم: "کتابی که در دست دارید اولین کتابی است که در دنیا با موضوع "هوگه" منتشر شده و از همین رو در مدت کوتاهی به زبان‌های روسی، ژاپنی، آلمانی، پرتغالی و فرانسوی ترجمه گردیده است."

چشم الان میگم بالاخره هوگه چیه. ابتدای کتاب تعریف هوگه رو نوشته: مفهوم دانمارکی آسایش
هنر خلق گرما، آسایش و خوشبختی از طریق ارتباط، غنیمت دانستن هر لحظه و احاطه کردن خودتان با چیزهایی که عاشق‌شان هستید. ص 3
اما برداشت من اینه که هوگه یه چیز خاص هست و نیست! هوگه چیزهایی هستن که باعث میشه شما بهتون خوش بگذره و لذت ببرید، اما نه به این مفهوم که زندگیتونو ول کنید و فقط خوش بگذرونید. شاید از برخی جنبه‌ها هم شبیه بازگشت به روش‌های سنتی باشه اما نه حذف همه‌ی چیزهای مدرن.
مثلا شما می‌تونید تو این شبای سرد، برید زیر کرسی دراز بکشید(سنتی و راحت) و تلویزیون ببینید(گرچه من میگم کتاب بخونید).

این کتاب بخش‌های مختلفی داره که قدم به قدم شما رو با مفهوم هوگه آشنا می‌کنه و غلغلک‌تون میده برید این مدل زندگی رو امتحان کنید. نه نترسید قرار نیست تحولات خیلی زیادی انجام بدید پس نگران خرج و مخارج نباشید. بعد از اون با زندگی به سبک هوگه آشنا مشید. این‌که چی بخورید، چی بپوشید و چه کارهایی انجام بدید تا هوگلی باشه. (اگه مثل من شکمو هستید، دستور پخت چند نوع خوردنی باحال هم داره😋)
در آخر هم یک چالش سی روزه داره که به شما ایده میده چطور یک ماه به سبک هوگه زندگی کنید و لذت ببرید.

📌 #غر_غر : این‌که چرا ناشر همچین طرح جلد زشت و بی‌روحی رو برای این کتاب انتخاب کرده نمی‌دونم. اما قطعا اگه طرح جلد باحال‌تری انتخاب می‌کرد یا حداقل طرح جلد اصلی رو میزد بیشتر می‌تونست موفق باشه و یا حداقل بیشتر هوگلی به‌نظر بیاد.

◀️چند سطر کتاب

اگرچه هوگه اغلب کاری از پیش برنامه‌ریزی شده است، ولی در عین حال می‌تواند به سادگیِ لم دادن روی مبل و خواندن کتاب خوب هم باشد. هوگه یعنی خودمان را در مرکز دایره‌ای از چیزهایی که عاشقشان هستیم قرار دهیم و قدر این لحظات را بدانیم. از مسیر فرهنگ مدرن تا حد زیادی فاصله بگیریم و اگاهانه از جنبه‌های درونی و شخصی زندگی لذت ببریم، به جای اینکه با عجله از آن‌ها رد شویم تا وظایف آن روزمان را انجام داده باشیم. ما در جستجوی آن حس درونی گرم و زیبا هستیم و آن را در آغوش می‌گیریم.
ص 15
📗هوگه، راز لذت بردن از لحظات ساده زندگی، پیا ادبرگ، مترجم: #سارا_بیاتی، #نشر_آوین، 118صفحه قیمت: 23هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی: The Cozy Life: Rediscover the Joy of the Simple Things Through the Danish Concept of Hygge
نویسنده: #Pia_Edberg

@klidar دیدگاه های شما