فلسفه‌ی عشق

07 دی 1398


در معرفی اروینگ سینگر باید گفت که ایشون استاد فلسفه در دانشگاه‌های هاروارد و جان هاپکینز و عضو هیئت علمی دانشگاه MIT بودند. سینگر در زمینه‌های مختلف اما منسجمی تحقیقات وسیعی داشته، از جمله: جنسیت، عشق، سینما و...

از مشهورترین آثار سینگر می‌شه مجموعه «معنی زندگی، سه‌گانه‌ی عشق» رو نام برد.

کتاب‌های فلسفه موضوعی کتاب‌هایی نیستند که راه حلی برای مسائل درگیر در ذهن بشر، ارائه بدن اما نگرش و دیدگاه‌های بشر رو نسبت به این مسائل عوض می‌کنن و خواننده رو وادار می‌کنن که تفکر کنه، مسائل رو آنالیز کنه و در نهایت نتیجه گیری کنه.
کتاب «فلسفه عشق» که امروز پیش رو داریم چکیده‌ای هست از حاصل تحقیقات سینگر در مبحث عشق. نویسنده به شیوه خودمونی و پندآموز، کتاب رو به تحریر در آورده چون این کتاب جمع‌بندی مفیدی هست از چند مصاحبه رادیویی نویسنده.

فلسفه عشق هم مثل بقیه کتابای فلسفه موضوعی که خوندم، از ابتدا یعنی اندیشه‌های افلاطون شروع می‌شه و در ادامه تاریخ عشق رو بیان می‌کنه. بخش‌هایی مثل عشق رمانتیک، عشق شهسوارانه، انقلاب عشق در قرن 19ام، اندیشه‌های فروید، شوپنهاور، نیچه و سارتر و... در مجموعه بحث‌های کتاب قرار داده شده.

فلسفه عشق کتابی کم حجم اما پر محتواست که می‌تونه درک ما از این احساس تاثیرگذار و قدرتمند در زندگی بشر رو وسعت ببخشه.
 
◀️#چند_سطر_کتاب

هیوم می گوید می توانید میان این دو شکل عشق دست به انتخاب بزنید. در رابطه های مطلقا جنسی، شادکامی و حتی لذت می‌تواند وجود داشته باشد، اما این گونه روابط اغلب بسیار پر فراز و نشیب‌اند، به ویژه اگر در بستر جامعه‌ای جریان داشته باشند که این نوع روابط را مجاز نمی‌شمارد. در این صورت خطر مجازات شدن برای بهره بردن از این خوشی‌ها را نیز به جان می‌خرید. از سوی دیگر، در ازدواج مهر آمیز خوبی‌هایی هست که سبب می‌شود این نوع دلبستگی برتر باشد، البته با فرض اینکه میان دو نفر هماهنگی راستین وجود داشته باشد. چنین پیوندی مانند رابطه جنسی پر شور و حرات نیست که می‌تواند تمام فکر شخص را به خود مشغول کند. احتمالا در بیشتر مواقع، اشتیاق شهوانی در کار نیست، و بطور کلی لذت جنسی ممکن است کاهش یابد. در نهایت هیوم نتیجه می‌گیرد که عشق و شادکامی یک ازدواج خوب اساسا متفاوت از آن چیزی است که در عاشق شدن با حتی هر نوع عشق جسمانی وجود دارد. البته او این را که کدام گزینه بهتر است به انتخاب خواننده واگذار می‌کند.
ص86

فلسفه عشق، اروینگ سینگر، میثم محمدامینی، فرهنگ نشر نو، چاپ سوم 1398، 134صفحه، قیمت: 19هزارتومان

یادداشت از: مسعود صبوری شرق

عنوان اصلی: Philosophy of Love
نام نویسنده: Irving Singer

  t.me/klidar دیدگاه های شما