یافتن معنا در نیمه دوم عمر

02 دی 1398


تقریبا همه‌ی ما از بدو تولد تا میانسالی یه برنامه‌ی مشخصی رو طی می‌کنیم: درس بخونیم، کار پیدا کنیم، خریدن خانه و ماشین، ازدواج و بچه‌دارشدن و... فکر می‌کنیم اگر این روال رو طی کنیم همه‌چی جفت‌وجور شده و به آرامش رسیدیم. ولی به اعتقاد نویسنده، بعد از اینکه این دوران رو رَد می‌کنیم و به نیمه‌ی دوم عمرمون (بین 35 تا 70 سال) می‌رسیم، اوضاع اونجوری که فکر میکنیم پیش نمی‌ره.  می‌بینیم انتخاب‌ها و تصمیم‌هایی که در گذشته فکر ‌میکردیم درست هستند، چندان هم درست نبودند.
کم‌کم فرد دچار افسرگی می‌شه و ناراضی و دلزده از زندگی. به تعبیر جیمز هالیس: «در نیمه‌ی دوم عمر ما خود را در جنگلی تاریک می‌یابیم، در حالی که مسیر زندگی‌مان را گم کردیم.»

جناب هالیس در این کتاب، به افرادی که در نیمه‌دوم عمرشون به آرامش نرسیدند، کمک می‌کنه تا از سردرگمی دربیان و از زندگی لذت ببرند. البته که مطالب فقط مختص این افراد نیست.
پشت جلد کتاب هم نوشته شده: «زندگی دومی وجود دارد که بسیار جذاب‌تر، بانشاط‌تر و پرمعناتر از نیمه‌ی اول است. وجود احساس‌های منفی و نامطلوب به شما این پیام را مخابره ‌می‌کند که باید پرونده‌ی زیستن به سبک نیمه‌ی اول را کنار گذاشت، چرا که باید سرفصل تازه‌ای در زندگی آغاز کرد. جیمز هالیس، یکی از چهره‌های شناخته‌شده‌ی جهان در حوزه روانشناسی تحلیلی مکتب کارل گوستاو یونگ، به شما کمک می‌کند تا مختصات زندگی در نیمه‌ی دوم عمری که سراسر با رضایت است را به دست آورید.» 

در آخر بگم که قرار نیست یک برنامه عملی به شما داده بشه. نویسنده این رو وظیفه‌ی خواننده دونسته که یک برنامه عملی متناسب با زندگیش ترتیب بده!

چند سطر کتاب

بعید است اگر هر یک از ما بر حسب اتفاق تصمیماتی می‌گرفتیم که کاملا با ذات‌مان هماهنگ باشد هرگز فراخوانده می‌شدیم تا روی احتمال چنین نیروهای مستقلی در زندگی‌مان تعمق کنیم. وقتی ما جوان هستیم، فرض حاضر و آماده‌ی ما این است که از آن جایی که ما موجودات هوشیاری هستیم، تصمیمات درستی گرفته و از حماقت‌های افرادی که پیش‌تر ما می‌زیسته‌اند پرهیز خواهیم کرد. با این حال، تعارض دائمی بین انتخاب‌های خودآگاه ما و تفسیر مریض‌گونه طبیعت، به ما می‌‌گوید که چیزی دچار اشکال است. به عنوان یک روان‌درمانگر، من هرگز از این که ببینم افراد رنج می‌برند شاد نمی‌شوم، ولی با این حال حضور درد و رنج پیشاپیش نشانه‌ این است که روح در کار است. «خویشتن» به طرزی مستقل و گاهی دراماتیک، در برخی نشانه‌ها، از طریق نشانه‌های ظاهری ناراحتی، اعتراض و مخالفت خود را می‌رساند: از طریق اعتیاد، حالات عاطفی همچون اضطراب و افسردگی، یا درگیری‌ها و تناقضات در جهان بیرونی. هیچ‌یک از ما از این که متوجه شویم اراده‌مان کافی نیست، خشنود نمی‌شویم و همچنین از این که اغلب نیت‌های خوب‌مان پیامدهایی ناخواسته برای ما و دیگران به بار می‌آورد (یک نوشته پشت ماشین به طرزی بامزه گفته بود: «هیچ عمل خوبی بدون مجازات نخواهد بود!»).

ص42

یافتن معنا در نیمه دوم عمر، جیمز هالیس، مترجم: سیدمرتضی نظری، نشر بنیاد فرهنگ زندگی، چاپ نهم 1398، 346 صفحه، قیمت: 70 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: Finding Meaning in the Second Half of Life
نام نویسنده: James Hollis

▫️  t.me/klidarدیدگاه های شما