هستی

25 آذر 1398


 

✍️ کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهرنوش_چمنی:
طرفدارای اگزیستانسیالیسم بیان جلو! کتاب "هستی" یا همون "Existence" ظاهرا از کتاب‌های مهم در زمینه روانشناسی اگزیستانسیال محسوب میشه. این کتاب در واقع تماما نوشته‌ی رولو می و همکارانش نیست، بلکه مجموعه مقالات مهمی هستند که در این زمینه به زبان‌های آلمانی و فرانسوی منتشر شدن. اما اهمیتش از این لحاظه که این سه نفر طی چهار سال با وسواس و دقت فراوان اون‌ها رو به انگلیسی ترجمه کردند و تونستند این مطالب رو در اختیار افراد بیشتری قرار بدهند.
مترجم فارسی کتاب، در مقدمه میگه: «یکی از مهم‌ترین نکاتی که از کتاب می‌آموزیم تعریفی است که از فلسفه‌ی اگزیستانسیال به دست داده می‌شود و وجوهی از این فلسفه که در درمان کاربرد دارد.»

اگه نگاهی به فهرست این کتاب بندازیم متوجه خواهیم شد که چقدر مفاهیم مختلف و مهمی در اون گنجونده شده. بخش اول کتاب که پیشگفتار هست به معرفی و بیان اهمیت جنبش اگزیستانسیال پرداخته. پس از اون در بخش دوم به پدیدارشناسی رسیده و از اینجا کیس‌های روانشناسی مطرح می‌شن و هرکدوم از اون‌ها تحلیل خودشون رو دارند. در بخش سوم هم که تحلیل اگزیستانسیال است، مکاتب فکری رو معرفی کرده و همون‌طور که از اسمش پیداست انواع تحلیل‌های مختلف روان‌شناسی در زمینه اگزیستانسیال رو ارائه کرده.

خلاصه اگر دنبال کتابی هستید که تا مدت‌ها در این زمینه شارژ بشید، هستی رو از دست ندید. البته شاید محدود کردن این کتاب به تحلیل‌های روانشناسی، کم لطفی باشه. قطعا درک و بیان فلسفه‌ی اگزیستانسیال، زیربنای تحلیل‌های روانشناسانه رو در این کتاب تشکیل می‌ده.

◀️ چند سطر کتاب

کیرکگور مانند نیچه بنا نداشته درباره‌ی فلسفه یا روانشناسی بنویسد. او تنها در جست و جوی درک، آشکارسازی و فاش کردن هستی بشر بوده است. در یک نکته‌ی مهم با فروید و نیچه اشتراک دارد: دانش هر سه‌ی آنان عمدتا بر پایه تحلیل یک مورد یعنی خودشان استوار شده است. نخستین کتاب‌های فروید مثل تفسیر رویاها تقریبا به طور کامل حاصل تجربه‌ی خودش و رویاهایش است. او به اشکال گوناگون برای فلیس نوشته است موردی که مدام با آن کلنجار می‌رفته و تحلیلش می‌کرده خود خودش بوده است. نیچه گفته است: «هر نظام فکری فقط می‌گوید: این تصویری از تمام زندگی است و می‌توانید از آن درباره‌ی زندگی خویش بیاموزید. ولی برعکس آن هم صدق می‌کند: فقط زندگی خویش را بخوانید و رموز زندگی همگان را از آن دریابید.»
ص53

📘هستی، رولو می، #ارنست_انجل، #هانری_ف_النبرگر، مترجم: #سپیده_حبیب، #نشر_نی، 628صفحه، قیمت: 88هزارتومان

عنوان اصلی: Existence: A New Dimension in Psychiatry and Psychology
نویسنده: Rollo May, Ernest Angel, Henri F. Ellenbergerدیدگاه های شما