مکتب‌های ادبی جهان

10 آذر 1398


تابه‌حال شده بعد از خوندن یک کتاب از یک نویسنده مشهور، با خودتون بگید چه کتاب مزخرفی بود؟ یا تابه‌حال شده با دیدن یک نقاشی، با خودتون بگید نقاش این اثر با خودش چی فکر کرده که این نقاشی رو کشیده!؟

مریم حسینی، در این کتاب شروع به معرفی جنبش‌های ادبی جهان کرده که شامل تعریف، زمینه های شکل‌گیری، نمایندگان برجسته مکتب، ویژگی‌های آثار و... است.
مکتب‌های مورد بررسی شامل: رنسانس، دوره روشنگری، کلاسیسیسم، رمانتیسم، رئالیسم، ناتوریالیسم، سمبولیسم، مدرنیسم، سوررئالیسم، اگزیستانسیالیسم، پست مدرنیسم، رئالیسم جادویی و پسااستعماری است.

این کتاب نه تنها ادبیات نوشتاری، بلکه نقاشی، مجسمه سازی، موسیقی و فلسفه رو بررسی می‌کنه. و موضوعی که در این کتاب من رو جذب کرد این بود که نویسنده در قسمت‌هایی ایران و تاریخ ادبی ایران رو هم مورد بررسی قرار داده.

بنظر من هر کسی که کتاب خوندن رو کاری ورای صرفا لذت بردن می‌دونه، باید قبل از هرکتابی این کتاب رو بخونه تا با دید بازتری به سراغ آثار نویسنده‌های دیگه بره. پیشنهاد می‌کنم این کتاب رو اون اشخاصی که میرن توی کتابفروشی‌ها و از کتاب فروش‌ها می‌خوان تا کتاب بهشون معرفی کنن، بخونن تا از گمراهی در بیان.😉😅

و در آخر باید بگم که تو این یک هفته‌ای که اینترنت قطع بود، این کتاب رو تموم کردم و کلی اطلاعات در مورد ادبیات و هنر کسب کردم😁 

چند سطر کتاب

مهم‌ترین عامل پیدایی هر مکتب ادبی، نوع نگرشی است که ادیبان هر دوره به واقعیت زندگی، خویشتن و دنیای پیرامون‌شان دارند. در نتیجه‌ی همین نگرش است که بیان هنری، شکل‌های گوناگونی می‌یابد و تغییراتی در به کارگیری زبان و شیوه کاربرد واژگان، سرایش شعر و نگارش داستان پیش می‌آید.

شرایط و اوضاع اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در ایجاد یا تغییر مکاتب ادبی تاثیر غیرقابل انکاری دارد. تاریخ جنبش‌های هنری و ادبی بیشتر با واقعه‌های مهم تاریخی مشخص می‌شوند. مثلا آغاز دوره‌ی رمانتیسم را سال 1789 آورده‌اند که سال نخست انقلاب فرانسه بود، همچنین پایان رمانتیسم تقریبا با انقلاب ژوئیه‌ی سال 1830 و جایگزینی حاکمیت مردمی به جای سلطنت موروثی هم‌زمان بود.
ص2

مکتب‌های ادبی جهان، نویسنده: مریم حسینی، نشر فاطمی، چاپ اول 1396، 304صفحه، قیمت: 28000 تومان

یادداشت از: مسعود صبوری شرق

▫️  t.me/klidar دیدگاه های شما