تنهایی پرهیاهو

25 آبان 1398


تنهایی پر هیاهو قصه عشق بازی با کتاب است. قصه مردی به نام «هانتا» که سال‌هاست به پرس کردن کتاب‌ها در یک زیرزمین مشغول است. دنیای هانتا پر از کتاب است، پر از ولع خوانش کتاب‌، جمع آوری کتاب‌های قوی ادبی و فلسفی. اگر چه دنیای‌اش تکراری است اما این عشق به او شادی می‌بخشد، به زندگی‌ا‌ش روح می‌دهد و سرشاری عمیقی از خواندن کتاب‌ها. پرس کردن کتاب‌ها هم دنیایی دارد، او بهترین صفحات کتاب را برای پرس باز می‌کند. تنها راه نفس عمیق در آن زیرزمین نمور و پر از موش برای او کتاب است و بس. وقتی از پرس کتاب حرف می‌زند انگار آن‌ها آدم‌هایی هستند که دستگاه، جسم و روح‌شان را می‌بلعد و استخوان‌های‌شان را می‌شکند.
سر و کله‌ی پرس عظیم‌الجثه‌ که پیدا می‌شود دنیای هانتا نیز تغییر می‌کند. به عشوه‌گری‌های کتاب‌ها اعتنایی نمی‌کند «نه،نه، به هیچ کتاب نباید نگاه کنی. مثل جلادی بی‌عاطفه باش...»

من این کتاب رو در کمتر از 3 ساعت تمومش کردم و تنها دلیلش رو هم میتونم این بگم که بشدت زندگیم رو نزدیک به زندگی هانتا میدیدم.

نمی‌خوام انتهای کتاب رو براتون بگم ولی وقتی من کتاب رو تموم کردم خیلی شوکه شدم از اینگونه تموم شدن کتاب😐😅در حدی که برگشتم و دوباره از 30 صفحه پایانی کتاب شروع کردم به خوندن تا ببینم واقعا درست خوندم!!😂😐😐بله درست خونده بودم.

در کل میشه گفت این کتاب کوچک که فقط 120 صفحس، خوراک اینه که توی مترو و اتوبوس خونده بشه.

و نکته پایانی اینکه اگه بتونید این کتاب رو از چاپ انتشارات "آوای مکتوب" بخرین، خیلی بهتره چون متن روانتری داره و از کلمات هجو کمتری استفاده کرده و طبق معمول بخاطر سانسور کمتر⬅️حجم بیشتر و تیراژ پایینتر و قیمت خیلی مناسبتری داره.

تنهایی پرهیاهو، نویسنده: بهومیل هرابال، مترجم: امیر علیجان  پور، نشر آوای مکتوب، چاپ سوم 1393، 120 صفحه، قیمت: 20000 تومان 

یادداشت از: کلیدر/ مسعود صبوری شرق

عنوان اصلی: Too Loud a Solitude
نام نویسنده: Bohumil Hrabal


▫️  t.me/klidar دیدگاه های شما