ماهیگیران

22 آبان 1398


چیگوزی اوبیوما یکی از مهم‌ترین نویسندگان معاصر ادبیات مدرن آفریقاست. او سبک استادانۀ نسل‌های پیشین ادبیات آفریقا را با قلم خود منعکس و آن را با سرکشی و عزم ادبیات معاصر هم‌مسیر می‌کند. اوبیوما در تراژدی خود رگه‌هایی سیاسی وارد می‌کند، اگرچه در آن اغراق نمی‌کند. او معتقد است کشورها هم می‌توانند همچون انسان‌ها مسیری نادرست را برگزینند؛ در شش دهه‌ای که نیجریه استقلال یافته است مشکل، دروغ، پیشگویی و دیوانگی به خود کم ندیده است.«ماهیگیران» از نامزدهای نهایی دریافت جایزه من بوکر و برنده جایزه صداهای نوظهور «اف‌تی- اوپنهایمر» بوده است.

نشریه گاردین در تمجید از این اثر، چنین نوشته است: «این داستان همچون رمان‌های امیل زولا یا تئودور درایزر می‌ماند... ماهیگیران مرثیه‌ای بر پیمان‌های تباه شده است که در عین حال نوعی امید به رهایی نسل جدید در آن دیده می‌شود.»

ماهیگیران، داستان زندگی چهار برادر از خانواده آگوو است که در نبود پدرشان، وقتی برای کار به شهری دور منتقل شده است، به ماهی‌گیری می‌روند. آن‌ها در نزدیکی رودخانه‌، پیشگوی دیوانه‌ای را ملاقات می‌کنند که پیش‌بینی می‌کند برادر بزرگ‌تر به دست یک ماهیگیر به قتل می‌رسد! پس از این پیش‌بینی عجیب و دردناک، مسیر زندگی این خانواده دگرگون می‌شود.

چند سطر کتاب

بوجا آن خروس فریب‌خورده را روی زمین و درست جایی که مشخص کرده بود گذاشت و چاقویی را که ابمبه از آشپزخانه‌مان آورده بود در دست گرفت. آیکنا هم به او ملحق شد و همراه با هم آن خروس را، که صدایش به هوا بلند شده بود، بی‌حرکت نگه داشتند. بعد، همه‌ی ما چشم به چاقویی دوختیم که در دست بوجا با آسودگی عجیبی حرکت داده شد. او طوری چین‌های گردن خروس را شکافت که گویی هزار بار چاقو در دست گرفته بود و قصد داشت هزار بار دیگر هم آن را در دست بگیرد. خروس ناگهان خودش را منقبض و حرکاتش را شدیدتر کرد تا خود را از دستان ما برهاند. من از بالای دیوار حیاطمان به طبقه‌ی بالای ساختمان دوطبقه‌ای که به حیاط ما مشرف بود نگاهی انداختم و پدربزرگ ایگبافه را دیدم؛ پیرمرد نحیفی که از زمان تصادف چند سال پیشش تکلمش را از دست داده بود و عادت داشت تمام روز را در بالکن خانه بنشیند و همواره موضوع بذله‌گویی‌های ما بود.

ماهیگیران، نویسنده: چیگوزی اوبیوما، مترجم: میثاق خلج، نشر چترنگ، چاپ اول 1398، 339 صفحه، قیمت: 43000 تومان 

عنوان اصلی: The Fishermen
نام نویسنده: Chigozie Obioma

▫️  t.me/klidarدیدگاه های شما