زمان به وقت قاصدک

16 آبان 1398لیو یازده ساله، یک خانواده‌ی کوچیک نسبتا معمولی داره. پدر، مادر و یک برادر بزرگتر که کمی متفاوته و سندرم آسپرگر داره. سندرم آسپرگر نوعی اوتیسمه که باعث میشه ایزاک، برای خودش قوانین خاصی داشته باشه و وسواس زیادی روی اون‌ها به خرج بده. مامان لیو هم کمی زیادی سختگیره و به خیلی چیزا گیر میده. به جز این همه چیز خوبه. سرگرمی محبوب لیو، عکاسیه و بزرگ‌ترین دغدغه‌ی اون، اینه که "بن" کمی بهش توجه کنه.
تا اینکه یک روز، مامان، لیو رو با خودش به خرید می‌بره و یک روز بیش از اندازه خوب رو می‌گذرونن. یک روز بدون سختگیری(البته اگه از بخش لباس‌زیر خریدن زوری بگذریم). اما همین نکته خیلی مشکوکه. چرا مامان داره کارهایی رو انجام میده که قبلا در مورد اون‌ها سختگیر بود؟

این کتاب می‌تونه در عین حالی که بامزه به نظر برسه، غمگین هم باشه. داستان از سیزده هفته قبل شروع میشه و هفته به هفته به سمت اتفاق اصلی پیش میره. خشم، ناراحتی، انکار و احساسات مختلفی که لیو تجربه می‌کنه رو میشه مرحله به مرحله توی این کتاب دید. بعضی غم‌ها هستند که هیچ وقت کهنه نمیشن. مثل از دست دادن عضوی از بدن می‌مونه. میدونی که قبلا اونجا بوده، دوست داری الان باشه ولی هیچ جوره برنمی‌گرده. دیگه چیزی قرار نیست مثل قبل باشه. فقط میشه کمی باهاش کنار اومد.

📌فقط یه سوال: نشر هوپا فکر می‌کنه بچه‌های 12 تا 17 سال(طبق رده بندی پشت کتاب) تا به حال چیزی از لباس زیر(توی کتاب نوشته لباس خواب) و دوست پسر (توی کتاب نوشته دوست صمیمی) نشنیدن؟

◀️چند سطر کتاب
آلیس را جلوی خانه‌شان پیاده کردیم، مامان همچنان ساکت بود. آلیس دستم را فشار داد و از روی حرکت لب‌هایش فهمیدم که می‌گوید امیدوارم شانس بیاوری. هردویمان می‌دانستیم که واقعا به شانس احتیاج دارم.
مامان راه افتاد، اما یک کم جلوتر ماشین را کنار خیابان نگه داشت. همه‌ی دل و جرئتم را جمع کردم. مدل مامانم این طوری است که هی پشت سرهم حرف می‌زند و حرف می‌زند. به گمانم نیروهای مسلح دارند خودشان را از یک نیروی خبره برای مبارزه با تروریسم و دفاع از جهان آزاد محروم می‌کنند. آن‌ها باید مامان را بفرستند تا آن‌قدر برای دشمنان سخنرانی کند که تسلیم بشوند. قول می‌دهم یکی دو ساعت که با او باشند، هم درستکار می‌شوند و هم دستشان می‌آید که اگر پایشان را از گلیمشان درازتر کنند، چه بلایی سرشان می‌آید و التماس می‌کنند آزاد شوند.
ص 11

📗زمان به وقت قاصدک، ربکا وستکات، مترجم: #مهتاب_محبوب، #نشر_هوپا، 312صفحه، قیمت: 38هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی:  Dandelion Clocks
نویسنده: #Rebecca_Westcott

@klidarدیدگاه های شما