داستانی که هیچ‌کس دوست نداشت و چند اثر دیگر

14 آبان 1398


تنهایی همانند نان خوش طعم است!

 

آقای بوبن نویسنده‌ی فرانسوی هست که آثارش بیشتر تِم فلسفی دارند. در واقع کارهای بوبن تلفیقی از ادبیات و فلسفه هست. "داستانی که هیچ‌کس دوست نداشت" مجموعه داستان کوتاه‌های این نویسنده است که به تازگی از "نشر جمهوری" منتشر شده؛ کتاب‌های دیگه‌ی کریستین بوبن: دیوانه وار، ژه، انسان شادکام و... هستند که همشون در عین کوتاهی، رمان‌های زیبایی محسوب می‌شن.

و اما "داستانی که هیچ‌کس دوست نداشت" که یکی از داستان‌های این کتاب هست، در مورد خانمیه که داستان تلخ زندگی و شکست عشقی‌شو به صورت کتابی می‌نویسه که کسی حاضر نیست چاپ کنه؛ تا اینکه یه روز اونو به آدم ناشناسی پست می‌کنه. اینم بگم راوی داستان دقیقاٌ مشخص نیست.
در داستان دیگه‌ای از این کتاب به اسم "نان روی میز" راوی که ظاهرا خود "بوبن" هست به ستایش و تمجید از یک شاعر آلمانی به نام "گستاو رو" می‌پردازه و در همین حین یه سری مفاهیم فلسفی رو هم بیان می‌کنه.
جز داستان اول کتاب، "فراتر از بودن" که نسبتاً طولانی هست بقیه داستانا فقط چند صفحه هستن، پس بهتره نگران زیاده‌گویی نویسنده نباشیم چون بوبن از اون نویسنده‌هاست که مختصر و مفید حرف‌های حسابی می‌زنه.


◀️ چند سطر کتاب

طبیعت، بسی بیش از دروس اخلاق، پیرامون جاودانگی و ابدیت به ما می‌آموزد؛ در نتیجه لازمه‌ی مهم آموختن، تنهایی است و این شرط لازم برای هر آموزش است؛ آموزش صداقت. شناخت تنهایی در هر زمان و مکانی که باشیم، باید انجام بگیرد. تنهایی چیزی است که ذهن به طور ذاتی آن را می‌شناسد و این شناخت ریشه‌ای است؛ به همان اندازه ریشه‌ای است که نان روی میز. تنهایی همانند نان خوش طعم است و بوی دلپذیری دارد و میان دست خُرد می‌شود و خودش را به سرنوشت می‌سپارد تا تکه تکه شود. چیز دیگری برای تکه تکه کردن نیست... ما در مورد تنهایی به خطا می‌رویم، همان‌گونه که در مورد همه چیز به خطا می‌رویم. فکر می‌کنیم در این زندگی تنهاییم و این در صورتی است که از تنهایی می‌ترسیم و از آن همچون عشق می‌گریزیم. ص57


داستانی که هیچ کس دوست نداشت و چند اثر دیگر، نویسنده: کریستین بوبن، مترجم: حبیب گوهریراد، نشر جمهوری، چاپ اول 1398، 285صفحه، قیمت: 36000تومان

نشر جمهوری روی جلد، اسم نویسنده رو به اشتباه کریسیتن نوشته!

 

t.me/klidar ▫️instaklidar

یادداشت از: مینا لگزیان



دیدگاه های شما