باشگاهِ پنجِ صبحی‌ها

11 آبان 1398«کتاب‌های رابین شارما به مردم در سراسر دنیا کمک می‌کند زندگی شگفت‌انگیزی داشته باشند.»
این نقل قولی از "پائولو کوئیلو" روی جلد کتابی هست که قراره امروز معرفی کنم:
"باشگاهِ پنجِ صبحی‌ها"

"رابین شارما" نویسنده‌ی این کتاب که سخنران مشهور انگیزشی هم هست قبلاً کتاب دیگه‌ای به اسم "راهبی که فراری‌اش را فروخت" نوشته که خیلی پرفروش بوده در ضمن آقای شارما وکیل هم هستند.
اما موضوع کتاب چی هست؛ برخلاف اکثر کتاب‌های انگیزشی در باشگاهِ پنجِ صبحی‌ها فقط با یک سری دستورالعمل و نصیحت روبه‌رو نیستیم. قرار نیست بهمون گفته بشه دقیقاٌ برای موفقیت چی کار کنیم. کتاب با داستان ورشکستگی خانمِ "کار آفرینی" شروع میشه که تو کارش به بن‌بست می‌خوره و راهی جز خودکشی نمی‌بینه اما تصمیم می‌گیره قبل مرگ به یک "سمینار انگیزشی" بره.
شخصیت اصلی و محبوب کتاب "سخنران" هست، کم‌کم افرادی دیگه‌ای هم به جمع شرکت‌کنندگانِ سمینار آقای سخنران معروف می‌پیوندن مثل: هنرمند، مرد بی‌خانمان، راننده، میلیاردر و...

به جز فصل اول بقیه‌ی فصل‌های کتاب با جملات انگیزشی از افراد موفق و مشهور شروع می‌شن و کم‌کم آقای سخنران رمز موفقیت افرادی که می‌خوان تو زندگی‌شون پیشرفت کنن رو فاش می‌کنه و اون چیزی نیست جز بلند شدن از خواب در ساعت "پنج صبح".
 برای کسایی که دنبال انگیزه و برنامه‌ای مطمئن برای آینده و همچنین سحرخیز شدن هستند باشگاهِ پنجِ صبحی‌ها پیشنهاد خوبیه. یادمون باشه این کتاب با یک داستان مهیج بهمون نشون می‌ده چطور خوابمون رو تنظیم کنیم تا رأس ساعت پنج صبح برای زندگی و شروع برنامه‌هامون آماده باشیم، البته اینم بگم نباید توقع داشته باشیم که فرمول جادویی پنجِ صبحی‌ها تو چند صفحه اول خودشو لو بده پس بهتره در خوندن این کتاب کمی صبور باشیم، با داستان پیش بریم تا برسیم به مطالب اصل کاری.

◀️ چند سطر کتاب

مرد بانفوذ مفهوم سرمایه‌سازی را برایشان شرح داد که اول ‌بار توسط جیمز فلین، روان‌شناس برجسته، مطرح شده‌بود. بینش ارزشمندی که او در نظرشان آورد این بود که مایۀ برتری اسطوره‌ها بر افراد عادی نه استعدادهای مادرزادی‌شان، بلکه مقدار قابلیتی است که آن‌ها به سرمایه تبدیل می‌کنند. آقای رایلی گفت: «بسیاری از بهترین ورزشکارهای دنیا قابلیت‌های مادرزادی کمتری نسبت به رقباشون دارن. اما این تعهد استثنایی‌شون برای بیرون کشیدن حداکثر نیروی وجودی‌شونه که اون‌ها رو به چهره تبدیل کرده، دقیقاٌ مثل همون ضرب‌المثل قدیمی که می‌گه "مهم اندازۀ سگ در مبارزه نیست، مهم اندازۀ مبارزه‌طلبی در سگه".» میلیاردر این را گفت و در عوالم خود، دستی به شکم عضلانی‌اش کشید و عینک آفتابی جدیدی به چشم گذاشت، از همان‌هایی که موج سوارها در کالیفرنیای جنوبی به چشم می‌زنند.
«سخنران خیلی زود یادم داد که با پیوستن به باشگاه پنج صبحی‌ها، هر روز صبح، پنجرۀ زیبایی از فرصت برای پرورش دادن بزرگ‌ترین سرمایه‌هام، تخصیص زمانی به خودم و کسب آمادگی برای تبدیل کردن روزم به یک تکه‌جواهر ارزشمند، به روم باز میشه. اون کمکم کرد درک کنم که افراد موفق از صبحشون به درستی استفاده می‌کنن و با بیدار شدن قبل از سپیده‌دم، به پیروزیِ اولیه‌ای نائل می‌شم که برای یک روز پر از موفقیت آماده ام می‌کنه.» ص 121

▪️ باشگاهِ پنجِ صبحی‌ها، نویسنده: رابین شارما، مترجم: رضا اسکندری‌آذر، نشر نون، چاپ چهارم 1398، 352صفحه، قیمت: 48000 تومان

عنوان اصلی: The 5AM Club
نام نویسنده: Robin Sharma

  t.me/klidar 

یادداشت از: مینا لگزیاندیدگاه های شما