در کشاکش دین و دولت

05 آبان 1398


#کتاب_امروز:
📔 در کشاکش دین و دولت
🔸#محمدعلی_موحد


✍️کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهدی_کاکولی:
کتاب تازه‌ی دکتر «محمدعلی موحد» با عنوان «در کشاکش دین و دولت» که برای کتابفروشی سفارش داده‌ام به دستم رسیده است. حدس می‌زنم درباره اوضاع معاصر ایران و کشورهای اسلامی است اما وقتی کتاب را باز می‌کنم می‌بینم درباره صدر اسلام و دوران سی‌ساله پس از رحلت پیامبر است. فهرست کتاب را نگاهی می‌اندازم. سرسری صفحاتش را ورق می‌زنم و بخش‌های کوتاهی را می‌خوانم. یادم می‌آید «سعید رضادوست» شیفته موحد است. با این امید که کتاب را خوانده باشد به ایشان پیام می‌دهم:
«در مورد کتاب "در کشاکش دین و دولت" اطلاعاتی دارید؟ چه حرف تازه‌ای دارد؟ گویا صرفا تاریخ اسلام است. روایت موحد تفاوتی با روایت‌های پیشین دارد؟»

چند دقیقه بعد پاسخ دریافت می‌کنم:

«کتاب را پیش از توزیع به دقّت خوانده‌ام.‌ برخی داده‌های اوّلیّه، کم‌خوانده و کم‌دیده شده‌تر هستند امّا آن‌چه روایتِ موحد را متمایز و متفاوت می‌سازد زاویه‌ی دید و شیوه‌ی تحلیلِ او از این داده‌های اوّلیّه است.
کتاب بسیار خواندنی و جذّاب است.
اشتباه محض است که گمان شود این کتاب "صرفاً تاریخ اسلام است". یعنی باید کسی کتاب را نخوانده باشد که چنین ارزیابی‌یی از آن به دست دهد.
کتاب به صورت میان‌رشته‌ایِ تاریخ، حقوق و جامعه‌شناسی سیاسی نوشته شده و بینشی مهم را به دست می‌دهد.»

مچ ام را گرفته است! این‌بار با دقت بیشتری سراغ کتاب می‌روم. حالا تفاوت‌ها پیدا می‌شوند. اگر به تاریخ اسلام علاقه دارید روایت کتاب شیرین است خاصه این که مدام، مطالب از چند منبع آورده شده و مقایسه می‌شوند. اگر می‌خواهید بدانید چطور شد که اعراب، ابهت شاهان ایران را شکستند و بر کشور ما تاختند این‌بار خیلی دقیق‌تر و مستند‌تر آگاه می‌شوید. درواقع، آن روایت یکنواختی که در متون درسی و رسانه‌های رسمی مدام تکرار می‌شود حالا در کنار منابع متفاوت، در معرض نقد و نگرش خواننده قرار می‌گیرد تا خود به قضاوت بنشیند. بخش کوتاهی از فصل "برآمدن دیوان و دیوان‌سالاران" را با هم بخوانیم:
◀️ #چند_سطر_کتاب

مرد هوشیار و باکفایتی چون عمر البته می‌بایست در فکر چاره باشد. کسب اطلاع از روش کشورداری و ساختارهای حکومتی برای ادارۀ امپراتوری عظیمی که ناگهان اظهار وجود کرده و با سرعت حیرت‌انگیزی در حال رشد و توسعه بود ضرورت کامل داشت و چه الگویی بهتر از ایران می‌توانست نظر خلیفه را به خود جلب کند. مسکویه آورده است که «عمر با جماعتی از ایرانیان خلوت می‌کرد و آنان متونی را درباره سیاست‌های پادشاهان و بخصوص پادشاهان عجم و بالاخص انوشیروان برای او می‌خواندند و عمر شیفتۀ این گزارش‌ها بود و در بسیاری از موارد از آن ها پیروی می‌کرد.» ص125

📙در کشاکش دین و دولت، محمدعلی موحد، #نشر_ماهی، 320صفحه، رقعی گالینگور، چاپ اول1398، 60هزارتومان


https://t.me/klidarnewsدیدگاه های شما