پایین

25 مهر 1398



هیچ‌وقت دلتون خواسته بدونید اون زیر میرا چه خبره؟ یا مثلا بخواین جایی زیر زمین زندگی کنید که از دست بقیه آدم‌ها راحت باشید؟ کتاب "پایین" در مورد این مدل آدم‌هاست. آدم‌هایی مثل "کوپ" که ترجیح میدن یک جای دنج خوب برای خودشون داشته باشن. اما خب هرجا که بری انگار یه آدمیزاد هست که مایه دق بشه!

پت به همراه برادر بزرگ‌تر و عجیب غریبش "کوپ" یه تونل زیر خونه‌های همسایه می‌کنن تا ببینن به کجا می‌رسن. اما متاسفانه تونل کندنشون باعث یک انفجار میشه و خیلی چیزها به هم می‌ریزه. تا این‌که عاقبت "کوپ" خونه رو ترک می‌کنه تا به زندگی خودش برسه. بعد از مدت‌ها بی‌خبری، پت نامه‌ای دریافت می‌کنه که از طریق اون و با ضبط صدا و ارسال کارت‌های حافظه می‌تونه با برادرش ارتباط برقرار کنه اما اون هم بعد از مدتی قطع میشه. کوپ یه فکرایی توی سرش داره اما پت نمی‌دونه چی. یعنی کوپ دست از ایده‌های عجیبش برنداشته؟ پت قرار نیست به این سادگی دوباره برادرشو از دست بده بنابراین سعی می‌کنه اونو پیدا کنه.

دوست دارم بقیه ماجرا رو هم تعریف کنم اما اونجوری، غافلگیری جالبی که در انتظارتونه خراب میشه. دنیای جدیدی که قراره پت و کوپ باهاش آشنا بشن، فراتر از انتظار آدمه. همین‌طور ماجراهایی که باهاش مواجه میشن.
فقط در این حد بگم که "پایین" خیلی مهیج‌تر از اونیه که فکرشو می‌کنید.

◀️چند سطر کتاب
برگشته‌ام همان جای قبلم که صندوق 1611 جلوی چشمم باشد و نمی‌دانم چه کنم. ساتن از چیزی که بروز می‌دهد تیزتر است. چشمانش این ور و آن ور می‌گردد و همه‌چیز و همه‌کس را زیر نظر دارد. فکر نمی‌کنم چیزی از آن چشم‌ها پنهان بماند. اگر کوپ می‌آمد اینجا، آن چشم‌ها او را می‌دیدند.
هنوز دستشویی دارم.
هنوز...
صبر کنم ببینم...
این دیگر چه...
یک مرد کچل پنجاه شصت ساله این‌جاست که بارانی گران‌قیمت و کت و شلوار پوشیده است.
دارد 1611 را باز می‌کند.
دارد محتوای صندوق را بیرون می‌آورد.
یک کوله‌ی قرمز روی دوشش است.
محتوای صندوق را می‌چپاند توی کوله.
«ببخشید آقا؟»
«چیه؟»
«صندوق 1611 صندوق شماست؟»
«پس چی فکر کردی؟ کلیدش رو دارم. برو پی کارت.»
«شما کوپ اتول رو می‌شناسید؟ من برادرش هستم و...»
«بهت گفتم از اینجا برو. من صدقه ندارم بدم بهت.»
«من صدقه نمی‌خوام. کجا دارید می‌رید؟ وایستید. صبر کنید. وایستید.»
ص 48

📙پایین/رولند اسمیت/ مترجم: #مروا_باقریان/ #نشر_پرتقال/ 265 صفحه / 39هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی: Beneath
نویسنده: #Roland_Smith

 



دیدگاه های شما