وقتی به فوتبال فکر می‌کنیم به چه فکر می‌کنیم

23 مهر 1398


سال‌هاست که فوتبال جزو پرمخاطب‌ترین و پرطرافدارترین ورزش‌های جهانه. راستش برام خیلی جالبه که بیشتر مردم  هر چهار سال یکبار تمامی دغدغه‌ها و مشکلات رو به فراموشی میسپارن و با شور و اشتیاق به تماشای بازی‌های جام جهانی می‌نشینن. افرادی رو دیدم که با هر گُل تیمشون، از خوشحالی زیاد به مرز سکته رفتند و با هر گل تیم حریف ساعت‌ها دپرس بودند. با تمام این اوصاف، اگر لیستی از کارهای غیرممکن رو برای خودم درست می‌کردم؛ «فوتبال از دید فلسفه» در همین لیست قرار می‌گرفت. 

البته جناب «سایمون کریچلی» برای امثال من که چنین فکری می‌کنند، زحمت این کتاب رو کشیدند. با این کتاب نه‌تنها به فوتبال از دید فلسفی نگاه کردند، بلکه این ورزش رو با هنری مثل تئاتر مقایسه کردند. ولی واقعا چه شباهتی می‌تونه بین فوتبال و نمایش‌نامه «در انتظار گودو» باشه؟😀 (در کتاب پاسخ داده شده)
مترجم در مقدمه کتاب گفته: «در این کتاب نویسنده از منظر فلسفی و اجتماعی زوایای پنهان پدیده‌ای به نام فوتبال را بررسی می‌کند، وجوه مثبت اجتماعی فوتبال در زندگی افراد ایفا می‌کند، پرده برمی‌دارد. همچنین در جای لازم از آن انتقاد می‌کند.»

باید خاطرتون رو جمع کنم که کتاب اصلا مخصوص یک قشر خاص نیست، با پانویس‌های خوب کتاب، برای همه قابل فهمه. یه سری عکس هم لابه‌لای فصل‌ها هست که نوشته‌های جناب کریچلی رو قابل درک‌تر می‌کنه. 

در آخر هم بگم که جنابِ نویسنده یه لیورپولی دو آتیشه‌ن. اگه قصد خوندن کتاب رو دارید، منتظر این باشید که در جای‌جای کتاب از لیورپولِ عزیزش صحبت کرده.😬
 

چند سطر کتاب

در 21  ماه می، همه‌پرسی‌ای برای استقلال در مونته نگرو برگزار و با پشتیبانی 55 درصد از رای‌دهندگان، پیروز شده بود. استقلال مونته نگرو در 3 ژوئن اعلام شد. در نتیجه در زمان بازی، کشوری که در جام جهانی در حال بازی بود، دیگر وجود نداشت. بدتر اینکه بعد از ورود تیم‌ها به زمین، سرود ملی صربستان/ مونته‌نگرو سرودِ درود! اسلاوها پخش شد، سرود ملی قدیمی یوگسلاوی سابق که در جنگ 1991 تجزیه شده بود. بگذارید برای واضح‌تر دیدنِ طنز ماجرا این‌گونه نتیجه‌گیری کنیم، کشوری که دیگر وجود نداشت به‌اجبار سرود ملی کشوری را می‌خواند که در گذشته از بین رفته بود. میزبانان من، طنز هویت و اختلاف را برایم مفصل توضیح دادند. آرژانتین 6 بر 0 صربستان/ مونته‌گرو را در هم کوبید. شکستی مفتضحانه و تمسخرآمیز. گمان می‌کردم  میزبانانم ناراحت شده باشند اما اصلا و ابدا این‌گونه به نظر نمی‌رسیدند! از صمیم قلب خوشحال بودند که بی‌ثباتیِ فاجعه‌بارِ موجودیتِ ملی آن‌ها، در برابر انظار عمومی به نمایش درآمده است. چگونه می‌توان از بازیکنان تیم کشوری که وجود ندارد، انتظار داشت که با علاقه و احساس تعلق بازی کنند؟
ص91

▪️وقتی به فوتبال فکر می‌کنیم به چه فکر می‌کنیم/ نویسنده: سایمون کریچلی/ مترجم: شایان صولتی/ نشر گوتنبرگ/ چاپ اول 1398/ 198 صفحه/ قیمت: 27500تومان 

عنوان اصلی: What We Think About When We Think About Football
نام نویسنده: Simon Critchley

  t.me/klidar دیدگاه های شما