مرگ خانم وستاری

22 مهر 1398


"مرگ خانم وستاوی" چهارمین اثر خانم روث ور انگلیسی هست که مثل بقیه آثارش "نشر نون" به چاپ رسونده. همه کتاب‌های خانم روث ور جزو پرفروش‌های نیویوریک تایمز و ساندی تایمز هستند و بیشتر تِم #جنایی و #معمایی دارند.

از عنوان میشه فهمید که یک نفر به اسم "خانم وِستاوی" مُرده و  طبق وصیت‌نامه‌اش تمام اموالش باید یکی از نوه‌هاش برسه. شخصیت اصلی داستان اسمش "هال" یا "هریت" هست یه دختر جوون که تنها توی یک آپارتمان زیرشیروانی زندگی می‌کنه، وضع مالی خوبی نداره و کارشم اینه که توی یک غرفه کوچیک فال ورق می‌گیره و کف‌بینی می‌کنه ."هال" یه نامه دریافت می‌کنه که بهش می‌گه مادربزرگش (همون خانم وِستاوی) تازه درگذشته و اون صاحب یک ارثیه‌ی هنگفت شده.

درواقع ماجرا از اونجا شروع میشه که این نامه اشتباهی ارسال شده و همش یه تشابه اسمی ساده است چون پدربزرگ و مادربزرگ "هال" بیست سال پیش مردند! در ادامه هال تصمیم می‌گیره از این ارثیه نگذره ولی پاش به ماجراهای عجیب و غریبی باز می‌شه که...

داستان کشش خوبی داره. متن منسجمه و نویسنده با نقشه و برنامه جلو میره طوری که نمی‌تونیم آخر داستانو حدس بزنیم. در ضمن استرس و هیجانی که شخصیت اصلی داره دائم توی متن حس می‌شه و خانم روث ور اونو به خوبی به خواننده منتقل می‌کنه. با اینکه خیلی اهل خوندن داستان های معمایی و جنایی نیستم اما خانم روث ور کم کم داره منو به این ژانر علاقمند می‌کنه.
و سخن آخر اینکه روی جلد کتاب نقل قولی از "ای.جی.فین" نویسنده رمان‌های جنایی_معمایی و خالق کتاب "زنی پشت پنجره" رو می‌خونیم که در مورد این کتاب می‌گه: «بهترین اثر روث ور؛ داستانی مهیج، مرموز و دراماتیک. رمانی با تعلیقی بسیار زبردستانه»

چند سطر کتاب

ای کاش، ای کاش، میراث آن چیزی بود که آرزویش را کرده بود: چندهزار پوند، مناسب نوه‌ای گم شده. این چنین چیزی را می‌توانست با پاسخ به چند سؤال، آن هم شاید، مطالبه کند پیش از این که به درون سایه‌ها بازگردد تا به زندگی قبلی‌اش ادامه دهد.

واقعیت مانند سنگ آسیابی سنگین بود که با وزنش او را پایین می‌کشید همان‌طور که او برای رهایی از کاری که انجام داده بود دست و پا می‌زد. دیگر امکان مطالبه‌ای سریع وجود نداشت، نمی‌شد دزدکی به برایتون برگردد و با ترفندی رابطه‌اش با به اصطلاح خویشاوندان «قطع شود». هر کاری که می‌کرد، چه در طولانی‌مدت موفق به فریب دادن آقای ترسویک می‌شد یا نه، دیگر به این مکان زنجیر شده بود. ص139

▪️مرگِ خانم وِستاوی/ نویسنده: روث ور/ مترجم:زهرا هدایتی/ نشر نون/ چاپ اول 1398/ 400صفحه/ قیمت: 47000تومان

یادداشت از: کلیدر/ مینا لگزیان

عنوان اصلی: The Death of Mrs. Westawy
نویسنده: Ruth Ware

▫️  t.me/klidarدیدگاه های شما