تاول

08 بهمن 1398


چه میکنه این پرتقااااال. امروز یه کتاب جذاب و هیجان‌انگیز داریم، پس سریع میرم سراغ داستان.  
 «مارشال» سال هفتمی و «تامایا»ی کلاس پنجمی از وقتی دبستانی بودند؛ همراه هم پیاده به مدرسه می‌رفتند و برمی‌گشتند. همه‌چی از اومدن «چاد»، پسری زورگو به مدرسه شروع می‌شه. چاد همون اول با مارشال یه قرار دعوا بیرون از مدرسه می‌ذارن. مارشال برای فرار از این دعوا یه مسیر میان‌بر انتخاب می‌کنه و با تامایا به طرف جنگل میرن. تامایا از اوضاع خبر نداره و ناراضی پشت سر مارشال راه میافته. و تمام مدت با خودش فکر می‌کنه  آیا شایعه‌هایی که توی مدرسه در مورد جنگل‌‌نشین دیوانه شنیده درسته یا نه؟ در همین حین، دقیقا جایی که فکر می‌کنند گم شدند، اتفاقی غیرمنتظره براشون میافته. اتفاقی که باعث می‌شه توی یه دردسر خیلی بزرگ بیافتند.

چند هفته‌ی بعد از این اتفاق مقامات و مجلس سنا درگیر این ماجرا میشن و رازی فاش می‌شه که روی زندگی همه‌ی موجودات زمین تاثیر می‌ذاره. جدا از هیجانی که کتاب به خواننده تزریق می‌کنه، کتاب یه ماجرای علمی رو دنبال می‌کنه.
پشت جلد نوشته شده برای دوستان 12 سال به بالا مناسبه، اما  به نظر من برای بزرگسالان هم جذاب و مناسبه.🙃

چند سطر کتاب

راهشان را از دامنه‌ی تپه تا دره‌ای عمیق ادامه دادند و از آن جا بالا رفتند. تامایا احساس می‌کرد کوله‌اش با هر قدم سنگین‌تر می‌شود. مرتب فکر می‌کرد صدای چیزی یا کسی را از پشت سرشان می‌شنود، ولی وقتی به عقب نگاه می‌کرد، هیچ‌کس را نمی‌دید. 

مارشال همچنان به سرعت راه می‌رفت. هر چند دقیقه، تامایا می‌دوید تا به او برسد، ولی کمی بعد دوباره عقب می‌ماند. هر بار هم رسیدن به مارشال برایش سخت‌تر می‌شد. 
تامایا که از نفس افتاده بود، دید مارشال در پیچ کنار تپه ناپدید شد. وزن کوله‌اش را روی پشتش جابه‌جا کرد، نیروی باقی‌مانده‌اش را جمع کرد و دوید تا به او برسد.
ناگهان چیزی از پشت او را گرفت. احساس کرد کتش به سمت بالا و دور گردنش کشیده می‌شود و دارد خفه‌اش می‌کند. 
ص 32

▪️تاول/ نویسنده: لوییس سکر/ مترجم: شروین جوانبخت/ نشر پرتقال/ چاپ سوم 1397/ 180 صفحه/ قیمت: 21000 تومان 

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: Fuzzy Mud
نام نویسنده: louis sachar

▫️  t.me/klidar دیدگاه های شما