جنوب بدون شمال

17 مهر 1398


جنوب بدون شمال، یکی از مجموعه داستان‌های بوکوفسکیه که در سال 1973 منتشر شد. بوکوفسکی در برخی از کارهاش از زندگی شخصی و تجربیات خودش استفاده کرده، و هرجا اسم هنری رو روی یکی از شخصیت‌ها می‌بینید، احتمالا داره به خودش اشاره می‌کنه(اسم وسط چارلز بوکوفسکی، هنریه).

شخصیت‌های بی‌خیال که دنیا به هیچ جاشون نیست، یا جهان‌بینی ویژه‌ای دارند که یک جورهایی بی‌اعتنا به سلیقه غالب افراد هستند، از ویژگی‌های برجسته داستان‌های این نویسنده حساب میشه. داستان‌هاش مثل رودخونه می‌مونن. در حرکت و پر جنب و جوش هستند و بی‌توجه به اطراف و هرچیزی که سر راهش رو گرفته.
اما یکی دیگه از ویژگی‌های بوکوفسکی چیزیه که باعث می‌شه من یکی اصلا دلم نخواد کتاب‌هاشو به فارسی بخونم و به‌به و چه‌چه کنم و بگم وای چه شاهکاری بود! نه این‌که بوکوسفکی عالی نباشه، اما سانسور و تعدیل‌هایی که در ترجمه فارسی انجام میشه، مثل هرس بی‌موقع درختا می‌مونه. فقط یک تنه‌ی اصلی باقی مونده و چندتا شاخ و برگ اون بالاها.
حذف کلمات و ناسزاهای موجود در کتاب، و یا تعدیل اتفاقاتی که توی داستان‌ها می‌فته، توی کارهای بوکوفسکی به لحن نویسنده صدمه می‌زنه. گرچه باز هم در پس اون‌همه تغییرات، میشه صدای نویسنده رو شنید، اما از دور!

از این مجموعه داستان که شامل 27 داستان میشه، تعدادیش به دلیل "مغایرت با فرهنگ و اعتقادات ایرانی"!!! حذف شده. این مجموعه یک جورهایی جمع اعتقادات و تجربیات بوکوفسکی به نظر می‌رسه. اعتماد به نفسش در خیلی از داستان‌ها دیده میشه و این‌که خودش می‌دونه چقدر خوب نوشته، و حتی این‌که زیاد از همینگوی خوشش نمیاد!

چند سطر کتاب

دلم نمی‌خواست با سوت صبحگاه از خواب بیدارم کنند. نمی‌خواستم در یک پادگان با یک مشت پسر قبراق و سالم آمریکایی، عاشق فوتبال، سیرخورده، زبر و زرنگ، دوست‌داشتنی، وحشت‌زده، گوزوی مادر به خطا و بازیکن بسکتبال هم‌قطار باشم و مجبور باشم با آن‌ها رفتار دوستانه داشته باشم و موقع مرخص شدن باهم به بک نوشگاه برویم و به جوک‌های بی‌مزه‌ی لوس و کثیف آن‌ها گوش بدهم. پتوهای زبر، یونیفرم‌های زبر یا انسان‌دوستی دروغینشان را نمی‌خواستم.نمی‌خواستم در یک مکان واحد با آن‌ها برینم یا بشاشم یا تفریح کنم. نمی‌خواستم پای برهنه‌ی آن‌ها را ببینم یا نامه‌هایشان را که که از خانه برایشان می‌رسید بخوانم. نمی‌خواستم چشمم به هیکل نحسشان بیفتد که جلوی من به صف می‌شوند.
ص 81

جنوب بدون شمال/ چارلز بوکوفسکی/ شهرزاد لولاچی/ نشر افق/264 صفحه/ قیمت: 45هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی: South of No North
نویسنده: Charles Bukowski

T.ME/KLIDARدیدگاه های شما