در جست‌وجوی معنای زندگی

09 مهر 1398


بشر از ابتدا درگیر معنای زندگی بوده و هست. درک معنای زندگی آرزویی هست که هر انسانی در سر داره. اما با کمبود زمانی که داریم چطور می‌تونیم به این درک برسیم؟ یا بقول مترجم «آیا حتی می‌توان تا آن‌جا پیش رفت و مدعی شد که آدمی زیستن راستین را آغاز نخواهد کرد، پیش از آن‌که به معنای زندگی پی بُرده باشد؟»

کتابِ «در جست‌وجوی معنای زندگی» توسط جناب "ناقد" تدوین و ترجمه شده. این کتاب، مجموعه‌ای از مصاحبه‌‌ها با فیلسوف‌های مشهور اروپاست: هانا آرنت، کارل پوپر، لِشِک کولاکوفسکی، هانس گئورگ گادامر، هربرت مارکوزه، یورگن هابرماس، ماکس هورکهایمر، مارتین هایدگر و هانس یوناس. 
در گفت‌وگوها، از موضوعات مختلف صحبت شده، اما مضمون و مقصود این گفت‌وگوها همین عنوان کتابه.  
جناب ناقد در مقدمه گفتن که این فیلسوف‌ها همه آلمانی نیستند، اما در انتخاب به این توجه داشتن که همه آلمانی زبان باشند که برای ترجمه نیاز به کمک کسی نداشته باشن. ابتدای هر مصاحبه هم دو طرفِ گفت‌وگو معرفی شدند و همچنین منابع اصلی توی زیرنویس اومده. 

و اما هدف جناب ناقد: «در انتخاب گفت‌وگوها تمام توان خود را به کار گرفته‌ام تا خواننده‌ی این کتاب را به سوی اندیشه و دیدگاهی خاص نکشانم، بلکه او را به آرا و افکار اندیشه‌ورزانی با نظرگاه‌های متفاوت و گاه حتی مخالف با یکدیگر آشنا کنم و از این طریق، به‌گونه‌ای مستقیم، گفت‌وگویی میان آنان برقرار کنم. قصدم بیش و پیش از هر چیز روشنگری بوده است؛ بی‌آن‌که به ارزیابی و ارزش‌گذاری آرا و افکار این یا آن اندیشمند بپردازم.» 

◀️#چند_سطر_کتاب

دی ولت: هسته اصلی اندیشه‌های سیاسی خودتان را در چه می‌بینید؟
کارل پوپر: در واقع کار من در این زمینه طرح جدید مسئله بود. در فلسفه سیاسیِ متداول، مسئله اصلی با این پرسش بیان می‌شد که: چه کسی باید حکومت کند؟ من پرسش دیگری را جایگزین این پرسش کردم (اما هیچ‌کس متوجه این جابجایی نشد). پرسش جدید چنین است: چگونه می‌توان حکومت را تا حدی زیر فشار گذاشت تا اقداماتی آنچنان بد و نادرست انجام ندهد؟ و پاسخ این پرسش چنین است: از این طریق که بتوان آن را برکنار کرد. اساسی‌ترین اصل دمکراسی این است که بتوان حکومت را بدون خونریزی برکنار کرد.
این پرسش که «چه کسی باید حکومت کند؟» به نظرم نادرست است؛ چرا که پیشاپیش نمی‌توان به طور کامل صلاحیت و کارآیی کسانی را که قرار است حکومت کنند امتحان کرد و محک زد تا بر اساس آن حکومت را در اختیارشان گذاشت. مهم آن است که بتوان آن‌ها را برکنار کرد؛ زیرا از این طریق می‌توان وادارشان کرد تا حدودی به نظر مردم و افکار عمومی توجه کنند. 
ص53

در جست‌وجوی معنای زندگی: گفت‌وگو با اندیشه‌ورزان اروپایی/ تدوین و ترجمه: خسرو ناقد/ نشر فرهنگ معاصر/ چاپ دوم 1398/ 400 صفحه/ قیمت: 50000 تومان

▫️ t.me/klidar دیدگاه های شما