متل کالیویستا

27 شهریور 1398مهاجرت برای کسانی که تحت فشار هستن، راه مناسبی به نظر میاد، اما همیشه بعد از ترک وطن، زندگی خوبی خواهند داشت؟ "میا" دختر چینی که با والدینش به آمریکا مهاجرت کردن، اصلا از ترک وطن راضی نیست. اون یک دختر مومشکی و چشم بادومیه که توی زبانشون افعال، زمان خاصی ندارن، و حالا بین بچه‌های مو بور و چشم آبی که انگلیسی رو مثل بلبل حرف می‌زنن گیر افتاده و باید چند برابر بقیه تلاش کنه.

وقتی پدر و مادرش شغلی در یک متل پیدا می‌کنن، همگی امیدوارن که حداقل وضع مالیشون بهتر بشه، اما انگار صاحب متل، بی‌خودی بهشون وعده جای خواب نداده. "میا" می‌خواد هرجور که شده وضعیت زندگیشون رو تغییر بده. از تغییرات کوچیک توی متل شروع می‌کنه تا رویاپردازی‌های بزرگ‌تر. اما به قول دوستش توی آمریکا اگه بخوای وارد بازی بشی، باید پول بدی!

کتاب "متل کالیویستا" برنده جایزه Asian / Pacific American Award for Children's Literature شده و نویسنده اون خانم کلی یانگ هم خودش در کودکی همراه والدینش از چین مهاجرت به آمریکا مهاجرت کرده. این کتاب در واقع یک جورهایی زندگی خودشه و دوران سختی که در ابتدای مهاجرت داشتند. این نکته رو هم بگم که خانم یانگ موفق میشه در 13 سالگی یه کالج بره و در 17 سالگی وارد دانشکده حقوق هاروارد میشه و با  فارغ‌التحصیل شدن در سن 20 سالگی تبدیل شد به جوان‌ترین فارغ‌التحصیل دانشکده حقوق این دانشگاه.

◀️چند سطر کتاب

یک تابلوی کوچک درست کردم و روی پیشخان گذاشتم. رویش نوشتم: میا تانگ، مسئول پذیرش
وقتی مشتری بعدی آمد و سراغ مسئول پذیرش را گرفت به تابلو اشاره کردم و خیلی جدی به او زل زدم.
توی مدرسه‌ی قبلی‌ام، سر کلاس علوم یاد گرفته بودم که اگر می‌خواهید یک پستاندار را به انجام کاری وادار کنید باید به چشم‌هایش خیره شوید، چون پستانداران موجوداتی اجتماعی هستند و ما هم به شدت به سلسله مراتب قدرت معتقدیم. در راس کار آلفاها (رهبر) هستند و بعد بتاها و امگاها. فرق آلفا و بتا این است که آلفا همیشه در رقابت خیره شدن برنده می‌شود.
من هم آن‌قدر به او زل زدم تا چشم‌هایم تار شدند. کم‌کم همه چیز را دوتایی می‌دیدم اما باز هم جلوی پلک زدنم را گرفتم. آخر سر مشتری کم آورد و گفت: «باشه، باشه، خیلی خب. یه اتاق واسه امشب می‌خوام.»
ص 31

📕متل کالیویستا/ نویسنده: کلی یانگ/ #مهتا_مقصودی / #نشر_پرتقال/ 320 صفحه/ قیمت: 39 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنیدیدگاه های شما