معنای زندگی

23 شهریور 1398زیاد با فیلسوفان مختلف آشنایی ندارم اما می‌تونم بگم دوباتن از معدود افرادیه که فلسفه رو عملا وارد زندگی مردم کرده.  علاوه بر کتاب‌های مختلف، مووسه‌ای به نام "مدرسه زندگی" در سال 2008 تاسیس شد که شعارش زندگی بهتر و عاقلانه‌تر بود. طبق گفته‌ی ویکی‌پدیا این موسسه خدماتی در زمینه پیدا کردن شغل مورد نظر، بهتر شدن در رابطه‌ها، دست یافتن به خونسردی و درک بهتر جهان رو هم ارائه می‌کنه.

کتاب معنای زندگی از جمله کتاب‌هاییه که تحت نظر این موسسه نوشته شده و از اسمش معلومه که در مورد معنای زندگی حرف می‌زنه. اما یک جزوه‌ی کوچیک و جالب در مورد زندگیه. کتاب به دو بخش کلی تقسیم شده: سرچشمه‌های معنای زندگی و موانع سر راه معنای زندگی. در هر بخش، لیستی از چیزهایی رو گفته که به زندگی ما معنا می‌بخشن و یا مانع درک ما از زندگی می‌شن.

این کتاب، هم لحن طنز و دوست داشتنی دوباتن رو داره و هم مثال‌هایی از دنیای هنر آورده تا بحث مورد نظر رو بهتر توضیح بده. چیزهایی مثل عشق، خانواده و کار، که شاید برای خیلی‌ها دیگه معنایی نداشته باشن یا تبدیل به بخشی از عادت روزمره شده باشن.

◀️چند سطر کتاب 

در قرون وسطا، مذهب کاتولیک اعتقاد داشت تمام بیماری‌های ذهن و جسم با رفتن به سفری طولانی و لمس یکی از اعضای بدن قدیسی مرده، درمان می‌شوند. کلیسا باید فهرستی از مقصدهای زائران را در اختیارشان می‌گذاشت که در هر مورد مشکل و راه حل آن را باهم ارائه کرده بود. مثلا اگر مشکل شیردهی داشتید، فرانسه به تنهایی 46 سفر زیارتی به معابد شیر مریم مقدس را به مادران پیشنهاد می‌کرد. (جان کالون، پروتستان قرن شانزدهم با بی‌مهری اظهار کرده بود: « مریم باکره اگر گاو بود، بعید بود بتواند این حجم از شیر را تولید کند.»)
ص 70

📒معنای زندگی/ آلن دوباتن/ مترجم: #هما_قناد/ #نشر_میلکان/ 104 صفحه/ 33 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی:The Meaning of Life
نویسنده:#Alain_de_Bottonدیدگاه های شما