پسر هزار ساله

21 شهریور 1398پسر هزار ساله، کتابیه در مورد زندگی ابدی. اگه کتابای خون آشامی خونده باشین لابد با این موضوع کمی آشنایی دارین، اما پسر هزار ساله کمی فرق داره. تا ابد زنده بودن، تا ابد جذاب نیست، شاید فقط هزار سال اولش باحال باشه! مخصوصا اگه خون آشام نباشی و دلت یک زندگی معمولی بخواد.

الفی پسر یازده ساله هم دقیقا همین نظر رو داره. اون قرن‌ها پیش به دلیل یک اتفاق و یک اشتباه، به زندگی ابدی دست پیدا می‌کنه، و بعد از اون سال‌های سال رو با مادر و گربه‌ی سیاه و سفیدشون "بیفا" زندگی می‌کنن. اما حالا، توی دنیای مدرن زندگی کمی سخت‌تره. ماجرا با ورود یک دختر و پسر کنجکاو پیچیده‌تر میشه. راکسی و ایدن به خونه‌ی مادر و پسر توی جنگل سرک می‌کشن تا بفهمن اونا واقعا جادوگر هستن یا نه. و بعد اتفاقی میفته که خیلی چیزها عوض می‌شه. الفی مجبوره به تنهایی مسیر خودش رو پیدا کنه و بهتره دیگه جاودانه نباشه.

پسر هزار ساله، علاوه بر ماجرایی بودن، نکات مهمی رو در خودش جای داده. نکته‌ی مهمی مثل "زندگی". آدم با زندگی خودش چیکار می‌تونه بکنه؟ وقتی فقط چندسال وقت داری، یا وقتی هزار سال فرصت زندگی داری، چه چیزهایی فرق می‌کنن؟ وقتی کسانی که دوستشون داری رو از دست می‌دی و تو باز هم زنده‌ای، چه حسی داره؟

راستی این نویسنده کتابای باحال دیگه‌ای هم داره که امیدوارم بقیه هم ترجمه بشن. مثلا: "پسری که از فضا آمد"، "سگی که دنیا را نجات داد"، "کارهایی که اگر نامرئی هستید، نباید انجام دهید" و "سفر در زمان با یک همستر".

◀️چند سطر کتاب
می‌دانید، جک بزرگ‌تر شد و من نشدم. همیشه قضیه‌ی دوستی‌ها همین‌طوری بود و همیشه هم سخت بود. من هیچ‌وقت به آن عادت نکردم. بعد از یکی دو سال که جک را می‌شناختم، او شروع کرد به پوشیدن شلوارهای بلند. یکی دو سال بعد از آن، سبیل کم پشتی درآورد و صدایش بم‌تر شد.
تا آنجا که او می‌دانست، من بیشتر آخر هفته‌ها می‌آمدم تا به خاله‌ام سر بزنم. چندین بار به مدت طولانی آنجا ماندم. آن وقت‌ها به جک می‌گفتم که بیماری ناشناخته‌ای دارم و برای بهبودی، باید بیشتر آنجا بمانم تا از هوای دریا بهره ببرم؛ تعطیلات تابستانی هم که همیشه بود. 
جک حتی به خانه‌ی ما در جنگل می‌آمد. ماما از او خوشش می‌آمد، اما محتاط بود. خیلی مشتاق نبود کسی زیادی بهمان نزدیک شود.
به من هشدار می‌داد: «آخرش به ضررمون تموم می‌شه، الوا.» دلم نمی‌خواست حرفش را باور کنم. جک قرار بود متفاوت باشد. از این مطمئن بودم.
ص 90

📙پسر هزار ساله/ راس ولفورد/ مترجم: #زهره_خرمی/ #نشر_پرتقال/ 391 صفحه/ 45000 تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی: The 1,000-year-old Boy
نویسنده:#Ross_Welfordدیدگاه های شما