شکارچی صفر

13 شهریور 1398


«لورا کارلسون» به همراه مادرش و پدربزرگ و مادربزرگش زندگی می‌کنه. کمتر از یکسال داشته که پدرش رو از دست می‌ده. همین موضوع باعث میشه با غم و اندوه بزرگ بشه. مادرش سال‌ها برای پدرش عزاداری می‌کنه، طوری که در سکوت به زندگیش ادامه میده. لورا با آموزه‌های سخت‌گیرانه و خودخواهانه مادربزرگش بزرگ می‌شه. تا اینکه با رفتن به مدرسه، با فردی به نام «ناتالی» دوست می‌شه. ناتالی سوال‌هایی از گذشته لورا می‌پرسه که برای لورا مثل باز شدن یک زخم قدیمیه! زخمی که سال‌ها سعی در فراموش شدن و نادیده‌گرفتنش داشته. پدرت کجاست؟ چطوری مُرده؟ 

رمان کوتاهه و کلا 96 صفحه ست. به نظر من پاسکال رز یه جورایی نسخه‌ی ادبی‌تر از «املی نوتومب» هست. 
 برای معرفی نویسنده پشت جلد کتاب نوشته: «پاسکال رُز نویسنده و نمایش‌نامه نویس فرانسوی متولد ویتنام. اولین مجموعه داستانش را سال 1994 چاپ کرد و دو سال بعد با رمان «شکارچی صفر» برنده‌ی جایزه‌ی گنکور شد. بیش از پانزده رمان و مجموعه‌داستان در کارنامه‌اش دارد که با استقبال مخاطبان و منتقدان ادبیات مواجه شده و به بسیاری از زبان‌های ترجمه شده‌اند.»

چند سطر کتاب

از آنجا که بلد نبودم حرف بزنم محکوم بودم به این‌که با بعضی کارها دوست داشتنم را نشان دهم. تمرینات ریاضی‌اش را انجام می‌دادم، موهای بلندش را درست می‌کردم.به مادربزرگ التماس می‌کردم قوطی پودر رخت‌شویی یا قهوه که جاکلیدی داشت بخرد تا کلکسیون ناتالی بزرگ‌تر شود. ناتالی اجازه می‌داد دوست داشته شود. او به شور و شوق من که آن را شوخی‌های دوستانه تلقی می‌کرد تن می‌داد و این شوخی‌ها به من قوت‌قلب می‌داد انگار مدرک علاقه‌ی او نسبت به من بود. چرا از قدرتش سوء‌استفاده نمی‌کرد؟ دستوراتش زیادی عاقلانه بود. من چیزهایی غیرعادی‌تر می‌خواستم. در طول کلاس‌ها صورتش را تماشا می‌کردم که مانند آسمان ماه آوریل تغییر می‌کرد. این تغییرپذیری، این شفافیت من را مجذوب می‌کرد. با نگاه کردن به او، افکار و احساساتش را حس می‌کردم. او من را انتخاب کرده بود، من را که هیچ‌کس بودم. 

شکارچی صفر/ نویسنده: پاسکال رز/ مترجم: راحله فاضلی/ نشر نیماژ/ چاپ اول 1398/ 96 ص/ قیمت: 15 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: Le Chasseur Zéro
‏نویسنده: Pascale Roze 

▫️  t.me/klidarدیدگاه های شما