بیست: رمان ترک سیگار

11 شهریور 1398


«گرگوری سیمپسون» ده سال، روزی بیست نخ سیگار می‌کشیده. اما الان تصمیم گرفته در بیست روز سیگار رو ترک کنه. کاری که برای پرت کردن حواسش انجام می‌ده، نوشتنه. اینطوری دستاش رو هم مشغول انجام کاری می‌کنه. اما تمام آنچه رو که می‌نویسه از سیگار و درباره سیگاره. 
کتاب از بیست فصل تشکیل شده که هر فصل روایت یک روز گرگوریه. یادداشت‌هایی که فصل‌ها رو ساختن همه و همه نوشته‌ها و خاطرات مختلف که به صورت پراکنده توی ذهن راوی میاد. چند تا فصل رو که بخونید کم‌کم آدم‌های قصه‌ی گرگوری رو  می‌شناسید و می‌فهمید چی به چیه...

این اولین کتاب ریچارد بیرد، نویسنده انگلیسیه که در سال 1996 منتشر شده. به نظرم سبک کار جدید اومد که خب مثل اینکه جناب بیرد رمان‌هاشون تحت‌تاثیر آموزه‌های گروه اولیپو (کارگاه ادبیات بالقوه) هست. در مورد این موضوع در مقدمه توضیح داده شده: 
«در سال 1960 ریمون کنو و فرانسوالو لیونه گروه اولیپو را در پاریس پایه‌گذاری کردند، برمبنای تحمیل محدودیت‌های اختیاری خودخواسته به نویسنده با هدف دست‌یابی به فرم‌ها و الگوهای بدیع نوشتاری. ریمون کنو در مقاله‌ای تحت عنوان «ادبیات بالقوه»، هدف اعضای اولیپو را «پیشنهاد ساختارهای جدیدی به نویسندگان» می‌خواند، ساختارهایی که هرچند ظاهری مکانیکی و مصنوعی دارند، در نهایت به جهت‌دهی خلاقیت نویسنده می‌انجامند. کنو در جایی دیگر، اعضای اولیپو را به موش‌هایی تشبیه می‌کند در تلاش برای فرار از هزارتویی که خودساخته‌اند. از معروف‌ترین آثار اولیپویی می‌توان به رمان یک ناپدیدشدگی نوشته‌ ژرژ پرک اشاره کرد که بدون استفاده از حرف e (پربسامدترین حرف در زبان فرانسه) نوشته شده است. بیرد هم در رمان خود برای ایجاد الگویی مشابه ذهن فرد معتاد به سیگار، به محدودیت‌های ساختاری و خودخواسته‌ی اولیپویی متوسل می‌شود.»

چند سطر کتاب

مادرم هر هفته برایم نامه‌هایی می‌نوشت که به ندرت در آن‌ها از نقطه استفاده می‌کرد. آخر جملاتش اغلب علامت تعجب می‌گذاشت! به این ترتیب راهی کشف کرده بود که رویدادهای زندگی‌اش را بی‌نهایت هیجان‌انگیز کند و این کار را نه با اغراق یا الکل یا مواد مخدر، بلکه تنها از طریق علایم نقطه‌گذاری انجام می‌داد. او که از این می‌ترسید مبادا من هم در زندگی جدیدم در دانشگاه به همبن منظور سراغ سیگار بروم، اغلب اوقات بریده‌های هشداردهنده از روزنامه‌ها برایم می‌فرستاد. این‌ها را با کلیپس‌های رنگی به نامه‌هایش سنجاق می‌کرد و به این ترتیب همراه نام‌هایش ستون‌های به‌دقت بریده‌شده‌ای از دیلی اکسپرس یا گاردین و گاهی اوقات کازموپولیتن به دستم می‌رسید.

نیمی از همه سیگاری‌ها بر اثر امراض مرتبط با مصرف دانیات میمُردند. 
دلیل مرگ زودهنگام 110 هزار انگلیسی سیگار بود
شانس ابتلای سیگاری‌ها به سرطان ریه 980 درصد بیش‌تر از باقی مردم بود. 
ص 18

بیست: رمان ترک سیگار/ نویسنده: ریچارد بیرد/ مترجم: نیما ملک محمدی/ نشر چشمه/ چاپ اول 1397/ 311 ص/ قیمت: 47 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: X 20
‏نویسنده: Richard Beard 

▫️  t.me/klidarدیدگاه های شما