هایدگر و هیپو از دروازه های مروارید میگذرند

10 شهریور 1398دانیل مارتین کلاین که البته اینجا ناشر ترجیح داده دانیل کلاین بنویسه، حتما معرف حضورتون هست. ایشون توی ایران با کتاب "هربار که معنی زندگی را فهمیدم عوضش کردند" مشهور شد. حالا کتاب دیگه‌ای از این نویسنده منتشر شده که جای درنگ برای سفارشش نذاشت.
کتاب هایدگر و هیپو، این بار به سراغ مرگ رفته. "دروازه مروارید" در اعتقاد برخی مسیحیان، دروازه‌ای به سوی بهشته. این کتاب که حتی جای کتاب طنز هم میشه اونو خوند، نظرات فیلسوفان مختلف رو درباره مرگ گردآوری کرده و در بخش‌های مختلف، اون‌ها رو بررسی می‌کنه.
مردن شاید از خود زندگی کردن هم بحث برانگیزتر باشه. شاید خیلی‌ها به دلایل مختلف، از جمله تاثیر دین و مذهب، از مرگ بترسن. شاید هم بعضیا اون رو، البته دنیای پس از مرگ رو باور نداشته باشن.

📌نکته‌ای که لازم دیدم در مورد این کتاب بگم اینه که مقدمه‌ای در ابتدای کتاب اومده که متوجه نشدم ناشر اون رو "ضروری" دونسته یا مترجم؟! این مقدمه‌ی "ضروری" که از یک وبسایت کپی شده(آخرش لینک سایت ذکر شده) کمی برای خواننده ممکنه آزاردهنده باشه. فردی که چنین کتاب‌هایی رو می‌خونه، حتما مطالعات دیگه‌ای هم داشته و نیازی نداره دیگران نگران "از راه بدر شدن" اون باشن. 
📌نکته بعدی هم اصرار مترجم به "اورجینال" تلفظ کردن اسامیه. مثلا سورن که یرکه گار، یا آرتور شوپنهائور!

◀️#چند_سطر_کتاب

فرد و کلاین در طول سال‌ها مجادلات زیادی درباره‌ی حیات پس از مرگ داشتند. آن‌ها به توافق رسیدند که هرکدام‌شان زودتر مرد تلاش کند تا با دیگری تماس بگیرد و به او بگوید که بهشت چه شکلی است. فرد اول مرد. یک سال گذشت. یک روز تلفن زنگ زد و کلاید پاسخ داد، فرد بود!
پرسید «واقعا خودتی فرد؟»
«می‌تونی روش شرط ببندی. واقعا منم.»
«خوشحالم که صداتو می‌شنوم! فکر می‌کردم فراموش کردی. خوب، بگو ببینم آن‌جا چه شکلی است؟»
«خوب باور نمی‌کنی کلاید. مطلقا شگفت‌آور است! ما لذیذترین سبزیجات را از باشکوه‌ترین مزارعی که تا به حال دیده‌ای می‌چینیم. هر روز صبح می‌خوابیم، صبحانه‌ای عالی می‌خوریم، و سپس بقیه‌ی روز را عشق‌بازی می‌کنیم. بعد از یک ناهار مغذی، به دشت می‌رویم و باز هم عشق‌بازی می‌کنیم. بعد نوبت یک شام عالیه و باز هم عشق‌بازی تا زمان خواب.»
کلاید گفت «خدای من. بهشت شگفت‌آور به نظر می‌رسه!»
فرد گفت «بهشت؟ من یه خرگوشم تو آریزونا.»
ص22

📙هایدگر و هیپو از دروازه‌های مروارید می‌گذرند(با استفاده از فلسفه و لطیفه برای بررسی زندگی، مرگ، حیات پس از مرگ و هرچیزی در این بین)/ دانیل مارتین کلاین و توماس کتکارت/ مترجم: #ابوالفضل_حقیری_قزوینی/ #نشر_علم/ 230 صفحه/ 42500 تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی: Heidegger and a Hippo Walk Through Those Pearly Gates: Using Philosophy (and Jokes!) to Explain Life, Death, the Afterlife, and Everything in Between
نویسنده:#Daniel_Martin_Klein and #Thomas_Cathcartدیدگاه های شما