جواهر

07 شهریور 1398


خانم ایمی یویینگ اولین کتاب مجموعه‌ی«شهر تنها»، یعنی «جواهر» رو در سال 2014 منتشر کردند. این مجموعه هفت جلد داره و جلد دوم این مجموعه توسط نشر باژ امسال منتشر شد. 

اگر بخوام صادق باشم، راستش قبل از خوندن کتاب فکر می‌کردم که حتما از این عاشقانه‌های لوس سلطنتیه. اما نه! «جواهر» اون چیزی نیست که ما می‌دونیم. جواهر جایی هست در مرکز شهر، جایی که مخصوص اعیانه. این شهر از چند بخش دیگه هم تشکیل شده: «بانک»، «مزرعه» و «مارش». هر کدوم از این قسمت‌ها وظیفه‌ای دارن که نتیجه‌ی اون فقط و فقط برای اعیانه. 
«وایولت» در محله‌ی مارش به دنیا اومده، جایی که فقرای شهر زندگی می‌کنند. اما یک سری ویژگی‌ها در وایولت باعث شده به عنوان «جایگزین» انتخاب بشه، مثل صدها دختر دیگه. سال‌ها در قرنطینه مورد تعلیم و آموزش قرار می‌گیرند تا جایگزینی مناسب برای خانواده‌های اشرافیِ جواهر باشند. بشن کسی که فقط وظیفه ادامه‌ی نسل خانواده‌های اشرافی رو داره نه چیزی کمتر از این و نه بیشتر. در روز مزایده توسط «دوشس دریاچه» یکی از ثرومندان مطرحِ جواهر خریداری می‌شه و خیلی زود می‌فهمه پشت‌صحنه‌ی زندگی درخشان در جواهر چه خشونت‌ها و خیانت‌هایی هست...

پشت جلد کتاب اومده: «وایولت باید حقیقت زشت و ناپسند زندگی تازه‌اش را بپذیرد... اما باید هرچه می‌تواند انجام دهد که زنده بماند. پیش از اینکه وایولت با سرنوشت خود روبه‌رو شود، پسری را می‌بیند که او نیز در استخدام دوشس است. با همین دیدار، عشقی ممنوع میان آن‌ها شکل می‌گیرد. ارتباط این دو نفر عواقبی بیش از آن‌چه فکرش را می‌کرده‌اند، برای‌شان دارد. وایولت باید تصمیم بگیرد که محافظه‌کار خواهد بود یا سر به شورش خواهد گذاشت.»

اگر از «سرگذشت ندیمه» و کتاب‌های پادآرمان‌شهری خوشتون میاد، حتما این کتاب رو بخونید. البته یه تعدادی گفته بودند که نزدیک به مجموعه‌ی‌ «انتخاب» هست ولی بنظرم تاریک‌تر از انتخابه. 

📌راستی نشر باژ توی گروه سنی‌ای که تعیین کرده این کتاب رو برای جوانان و بزرگسالان در نظر گرفته.
📌یه خبر خوب: جلد سوم این مجموعه هم به زودی توسط نشر باژ منتشر می‌شه😬

چند سطر کتاب

جایگزین بودن مزایایی هم دارد. ما می‌توانیم هر جور بخواهیم لباس بپوشیم، هر چیز می‌خواهیم بخوریم و آخر هفته‌ها دیروقت بخوابیم. آموزش‌مان می‌دهند، آموزش خوب. غذای تازه و آب داریم، همیشه برق داریم و هرگز مجبور نیستیم کار کنیم. هرگز لازم نیست طعم فقر را بچشیم، تازه سرپرست‌ها می‌گویند وقتی زندگی در جواهر را شروع کنیم چیزهای بیشتری به دست می‌آوریم.

به جز آزادی. آن‌ها هرگز به آزادی اشاره‌ای نمی‌کنند.
ص 14

جواهر (جلد اول مجموعه شهر تنها)/ نویسنده: ایمی یویینگ/ مترجم: سارا رجاییفر/ نشر باژ/ چاپ اول 1397/ 314 ص/ قیمت: 23 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: The Jewel
‏نویسنده: Amy Ewing
سایت نویسنده: www.amyewingbooks.com

▫️  t.me/klidarدیدگاه های شما