به من بگو ابدیت یعنی چه

30 مرداد 1398


«سارا دسن رمان‌نویس آمریکایی را با رمان‌های موفق می‌شناسند. او تاکنون سیزده رمان نوشته که همه در لیست پرمخاطب‌های بازار کتاب آمریکا جای دارند. رمان‌های روایت‌گر دنیای جوانان و دغدغه‌هایشان و فاصله‌های حسی در خانواده‌ها است.» این توضیحاتیه که پشت جلد کتاب در مورد نویسنده نوشته شده.

خانم دسن کتاب «به من بگو ابدیت یعنی چه» رو در سال 2004 منتشر کردند. اگر پروفروش بودن کتاب براتون مهمه، بهتره بدونید که این کتاب مدتی بعد انتشارش جز پرفروش‌های نیویورک تایمز بوده. توی ایران هم استقبال خوبی شده و ظرف یک ماه به چاپ دوم رسیده. 

 «میسی» شخصیت اصلی کتاب، دختری جوان، انعطاف‌پذیر و درهم‌شکسته‌ست. به تازگی پدرش، که به گفته خودش تنها رفیق زندگیش بوده رو از دست داده. مشکلات یکی دو تا نیست، متاسفانه میسی کاری رو که برای تابستونش انتخاب کرده، اونطوری نیست که تصورش رو می‌کرده. و پرونده این مشکلات با یک شکست عاطفی تکمیل می‌شه. حالا میسی مونده و تکه‌های در هم بر هم زندگیش. امّاااا درست زمانی که تصورش رو نمی‌کنه، با یک شغل هیجان‌انگیز روبه‌رو میشه. آیا میسی میتونه با کمک آدم‌های جدیدی که وارد زندگیش شدن تیکه‌های زندگی رو برداره و دوباره کنار هم بذاره؟ 

چند سطر کتاب

مادرم شروع به سروسامان دادن کرد. 

همین‌طور که به جان کمد رخت‌هایمان افتاد و حوله‌های قدیمی چروکیده و ملحفه‌های دوقلوی قدیمی را ـ که مناسب تخت‌هایی بودند که خیلی وقت پیش ردشان کرده بودیم ـ دور می‌ریخت، من در ورودی در اتاقم ایستادم و تماشا کردم. در آشپزخانه، هر آن چیزی لنگه نداشت ـ از جمله بک ظرف شیشه‌ای و یک بشقاب تبلیغات گرامیداشت کریسمس در کِرَکِر بَرِل ـ را برمیداشت و در سطل زباله‌ای می‌انداخت که اتاق‌به‌اتاق، پشت سرش می‌کشید تا اینکه سطل کاملا پر شد. هیچ چیز در امان نبود. یک روز که از مدرسه برگشتم و فهمیدم کمدم مرتب و زیر و رو شده و اثری از لباس‌هایی که مدتی نپوشیده بودم نبود. کم‌کم داشت برایم واضح می‌شد که نباید به خودم زحمت بدهم و به چیزی دل ببندم. سرم را که برمی‌گرداندم، از دستش می‌دادم، به همین سادگی.
محصولات شرکت ای‌زی جز آخرین چیزهایی بود که دور ریخته شد. یک روز صبح شنبه، حدود یک‌هفته پس از خاک‌سپاری، مادرم ساعت شش صبح بیدار شد و وسایل را در خیابان، برای خیریه، روی هم قرار داد. ساعت به نُه که رسید، حدود نیمی از گاراژ را خالی کرده بود: تردمیل قدیمی، صندلی‌های حیاط و جعبه‌های تزیینات کریسمس که هیچ وقت استفاده نشده بودند. با اینکه از ادامه دادنشبه این رویه نگران بودم، بیشتر دلواپس این بودم که بعد از اتمام کارش، چه اتفاقی رخ می‌دهد، وقتی تنها آشغالِ باقی‌مانده ما باشیم!
ص 16

به من بگو ابدیت یعنی چه/ نویسنده: سارا دسن/ مترجم: محمدرضا قاسمی/ نشر نون / چاپ دوم 1398/ 360 صفحه/ قیمت: 49 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: The Truth About Forever
نویسنده: sarah dessen
سایت نویسنده: www.sarahdessen.com

▫️  t.me/klidar ▫️instaklidar دیدگاه های شما