آقای دوشنبه

26 مرداد 1398خب امروز یک کتاب هیجان‌انگیز و خفن داریم که بعد مدت‌ها کمی حالم جا آورد. البته نمی‌دونم تعریف شما از هیجان‌انگیز چیه، اما برای من هیجان‌انگیز یعنی اینکه هی اتفاقات مختلف و پشت سر هم می‌افته و مهلت نفس کشیدن به آدم نمیده!
آقای دوشنبه یک داستان فانتزی ترکیبیه. در واقع زمان اصلی رخ دادن داستان‌ها زمان حال هستند اما دریچه‌ای به دنیایی موازی باز میشه و آرتور رو درگیر می‌کنه.

ظاهرا در دنیایی دیگه، وصیت نامه‌ای باید اجرا می‌شد که بعضی‌ها ترجیح دادن اصلا اون رو اجرا نکنن. به همین دلیل اون رو هفت قسمت تقسیم می‌کنن و در جاهایی بعید مخفی می‌کنن تا دست هیچ‌کس به اون نرسه، اما همیشه کسی هست که توطئه کنه. با خیانت یک فرد، آقای دوشنبه و بقیه روزهای هفته، به تکاپو افتادند تا هر طور شده نذارن وصیت نامه اجرا بشه.

این وسط آرتور خیلی اتفاقی درگیر این قضایا میشه و مجبوره برای نجات دنیای خودش و پدر و مادرش دست به کارهایی بزنه که قبلا حتی تصورش رو هم نمی‌کرد. آرتور روز اول مدرسه بدشانسی میاره اما بدشانسی‌ها ادامه پیدا می‌کنن. وقتی فکر می‌کنه داره می‌میره، با دو آدم عجیب رو به رو میشه که یک عقربه ساعت بهش میدن! حالا این عقربه به چه دردی می‌خوره باید خودتون بخونید.

◀️#چند_سطر_کتاب

سعی کرده بودند وصیت‌نامه را نابود کنند، اما ظاهرا این کار از توانشان خارج بود. به همین دلیل آن را به دو صورت شکستند: اول از نظر جسمی که کاغذ پوستی را پاره و تکه‌های آن را در فضا و زمان پخش کردند؛ دوم از نظر روحی، چون حتی به یک شرط آن عمل نشد.
متولیان خیانتکار دوست نداشتند هیچ یک از شروط وصیت‌نامه به اجرا در آید؛ به همین دلیل هر هفت تکه‌ی وصیت‌نامه را با دقت بسیار پنهان کردند.
اولین و کم اهمیت‌ترین تکه را داخل کریستال صاف و شفافی که از الماس هم محکم‌تر بود گذاشتند. بعد کریستال را داخل جعبه‌ای از جنس شیشه‌ی نشکن قرار دادند و جعبه را داخل قفسی از نقره و مالاکیت گذاشتند  قفس را روی سطح خورشیدی مرده در نقطه‌ی انتهایی زمان میخکوب کردند.
دوازده نگهبان فلزی دور قفس کشیک می‌دادند؛ هرکدام روی یکی از اعداد صفحه ساعتی که با نور ابدی روی سطح تاریک سیاره حک شده بود، ایستاده بودند.

📙هفت گانه کلیدهای پادشاهی، جلد اول آقای دوشنبه / گارت نیکس/ مترجم: #مریم_رفیعی / #نشر_بهنام/ 304 صفحه/ 35 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر. مهرنوش چمنی

عنوان اصلی: Keys to the Kingdom/ Mister Monday
نویسنده: #Garth_Nix

 دیدگاه های شما