شکستن طلسم وحشت

14 مرداد 1398


 

آریل دورفمن، ظاهرا به عنوان یک نویسنده و نمایشنامه‌نویس شیلیایی معروفه و رمان‌های زیادی نوشته، اما کتاب "شکستن طلسم وحشت"، ماجرای محاکمه‌ی پینوشه، دیکتاتور شیلی است. دورفمن که مشاور فرهنگی آلنده بود، بعد از کودتای پینوشه مجبور به فرار از کشور شد و تا سال‌ها بعد موفق نشد به شیلی برگرده.

این کتاب یک پیشکش داره و یک پیشگفتار و بعد از اون وارد بخش‌های اصلی کتاب می‌شیم. وقتی پیشکش رو خوندم، در پایانش متوجه شدم نفسمو حبس کرده بودم، وقتی پیشگفتار رو خوندم، اشک ریختم و فهمیدم چقدر خسته‌ام. وقتی وارد بخش‌های بعدی شدم، یه چیزی توی معده‌ام شروع به چرخیدن کرد. ما که دیکتاتور ندیده‌ایم، اما حس مردمی که بعد از سال‌ها شکنجه و کشتار و سرکوب، دلشون می‌خواد انتقامشون رو بگیرن، مردمی که عزیزانشون رو از دست دادن و حتی جنازه‌هاشون رو تحویل نگرفتن، مردمی که به دلایل واهی مثلا اجرای یک نمایش، دستگیر و شکنجه شدن، مردمی که برای به دست آوردن بدیهی‌ترین حق و حقوقشون مبارزه کردن، مردمی که حتی سال‌ها پس از پایان دیکتاتوری می‌ترسیدن که نکنه دوباره برگرده، کاملا قابل درکه.

البته پینوشه بعد از دستگیری و برگزاری دادگاه، اتفاق خاصی براش نیفتاد و بعدها به کشورش بازگشت و دست بر قضا مورد استقبال جمعیتی قرار گرفت که معتقد بودند پینوشه یک پیشوای قابل اعتماد و بزرگه و دنیا رهبری مثل اون به خودش ندیده و از اون به عنوان دیکتاتور یاد نمیشه.

بخشی که در پیشگفتار کتاب به اون اشاره شده و مربوط به کناره گیری پینوشه و انتخاب آیلوین میشه رو می‌تونید در اینجا ببینید.

️چند سطر کتاب

می‌خواستم این زنان فرصت پیدا کنند به شما بگویند دستوری که صادر کردید یا هرگز جلوی اجرایش را نگرفتید، چطور زندگی آن‌ها را متلاشی کرده و به یغما برده است. قرار است بفهمم که چه می‌شود اگر هر روز مجبور شوید به قصه‌های بی‌شمار قربانیان‌تان گوش بدهید. اگر مجبور شوید وجودشان را به رسمیت بشناسید.

شما به خدا اعتقاد دارید ژنرال ـ آسایشی که من بر خود روا ندانسته‌ام ـ بنابراین، شاید بتوانید از عطیه‌ای که خداوند حکیم و رحیم و جبار شما در پایان زندگی برایتان فرستاده رمزگشایی کنید: فرصت توبه. فرصت رخنه کردن در حلقه‌ی سوزان جنایاتی که مرتکب شده‌اید، و بخشش خواستن. می‌دانید چیست، دون آگوستو؟ شخصا تا جایی که به من مربوط است، همین کافی است.همین برای مجازات شما کافی است.

ص 22

 

🔸 شکستن طلسم وحشت / آریل دورفمن/ مترجم: #زهرا_شمس / #نشر_کرگدن/ 200 صفحه/ 30 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

🔻عنوان اصلی: Exorcising Terror: The Incredible Unending Trial of General Augusto Pinochet Ariel Dorfman

نویسنده: #Ariel_Dorfman

 دیدگاه های شما